2012. január. 13. 15:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 13. 15:57 Gasztro

15 tipp a biztonságos disznóvágáshoz

Hétvégére megérkezik a hideg, amely jól jön a disznóvágásokhoz is. Annak érdekében, hogy az esemény csak örömöt okozzon a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a biztonságos húsfeldolgozás feltételeiről.

Először is az a legfontosabb, hogy a vágásra szánt állatnak egészségesnek, kell lennie, és csak koplaltatott sertést lehet levágni. A disznóvágás során ne használjunk fel ismeretlen eredetű állatból, nem hivatalos kereskedelemből származó húst, vagy félsertést. Csak állatorvos által ellenőrzött vadhúst dolgozzunk be, mert a vadhúsokban gyakran előfordul egy Trichinella nevű parányi féreg, amely a kolbászba bedolgozva súlyos megbetegedést okozhat – írja az Élelmiszer.hu.

Egy másik betegség elkerülése végett a húsokat hideg helyen kell pácolni, mégpedig a botulotoxin képződésének megakadályozására. A hús pácolásához hozzáadott nátrium-nitrit, továbbá a füstölés hatására a hústermékekben a botulotoxin képződés lehetősége csökken. A pácsó adagolására figyelni kell, csak a megadott mennyiségben szabad használni.

Magyarországon a házi disznóvágással kapcsolatba hozható megbetegedések közül a botulizmus, ismertebb nevén kolbászmérgezés a legsúlyosabb. Ma már szinte kizárólag a disznóvágások alkalmával házilag füstölt, vagy más módon tartósított – például a zsírban lesütött hús, kolbász – húskészítmények elfogyasztása miatt fordul elő. Többnyire nyers vagy rosszul hőkezelt, füstölt hurka, sonka, kolbász és disznósajt okozza.

Ha kíváncsi a részletekre és a további tippekre, kattintson!