2010. december. 20. 14:20 Haulitus Anikó Utolsó frissítés: 2010. december. 20. 14:20 Gasztro

A tökéletes mézeskalács – recept

Karácsony előtt a legtöbb családnál a mézeskalács illata jelzi: közeledik az ünnep. Érdemes belőle bőségesen készíteni, hiszen nemcsak finom, de díszíthetjük vele a fenyőfát, mutatós asztali dísz és kedves ajándék.

A magyar mézesbábosok messze földön híresek voltak. A mézeskalácsok gazdag formavilága máig is fennmaradt. De mindenki kedve szerint is elkészítheti, megtervezheti a saját formáit is. Díszíteni is sokféleképen lehet. A közös mézeskalács sütés pedig nagyszerű családi program lehet. A legkisebbek mindig boldogan segédkeznek a mézesbábozásban.

S most lássuk, hogyan lehet tökéletes mézeskalácsunk! A tésztához csak búzalisztet használjunk, az ilyen lisztből készült tészta könnyebben nyújtható. A lisztet mindig szitáljuk át, így könnyebb, lazább állagú tésztát kapunk. A mézeskalács tésztáját mindenképpen pihentessük, legjobb, ha egy egész éjszakán át a hűtőben tartjuk. Ha kivesszük a hűtőből, és apró repedéseket látunk a tésztán, nem kell megijedni, gyúrjuk át újra  a tésztát, és ismét egyenletes, sima lesz. A kész tésztát mindig előmelegített és forró sütőbe tegyük, de közepes lángon folytassuk a sütést. Ha fenyőfadísznek szánjuk a mézeskalácsot, akkor még sütés előtt szúrjunk lyukat a szalagnak, mert a kész mézeskalács könnyen eltörhet. A tészta akkor jó, ha a szélei megpirultak. Ha mézeskalács formája sütés közben kicsit eldeformálódna, elkeseredésre nincs ok, közvetlen a sütés után még a kívánt formára vághatjuk, de igyekezzünk, mert a tészta hamar megkeményedik – bár a recept típusától is függ, de a legtöbb mézeskalács pár nap után visszapuhul.

 

Aréna 2000

Ha azt szeretnénk, hogy a mézeskalácsunk igazán ízes és illatos legyen, akkor felejtsük el az előrecsomagolt   fűszerkeverékeket. A frissen őrölt fűszerek egészen más aromát, illatot adnak. A mézeskalács alap fűszere a fahéj és a szegfűszeg, de még finomabbá tehetjük egy kis gyömbérrel, frissen reszelt szerecsendióval, reszelt citrom- és narancshéjjal. A kísérletező kedvűek pedig bátran kipróbálhatják az ánizst és a kardamomot is.

Tippek, fortélyok

A mézeskalácsok sütés közben egy kicsit megnőnek, így 2-3 centi sortávolságot hagyjunk, ha nem szeretnénk, hogy összeragadjanak. Ha több darabból áll a tervezett mézeskalács csoda, akkor az alap tojásfehérjehabhoz adjunk az előírtnál több porcukrot, és máris kész az ehető ,,ragasztóanyag”. A mézeskalács készítéséhez a vegyes virágméz a legjobb. Nem sok különbséget tapasztalnák, akkor sem, ha a legdrágább mézet használnánk.

A legelterjedtebb díszítés talán az írókázás, aminek anyaga sűrű tojásfehérje habból készül. Magvakkal, színes cukordrazséval, cukorgyönggyel, tortadarával, csokoládéval ugyancsak végtelen számú lehetőségünk van felcicomázni a mézeskalácsot. A tojásfehérje-habos díszítés a kész és teljesen kihűlt mézeskalácsra kerüljön, különben a tojáshab szétfolyik. A magvak, cukorgyöngyük, aszalt gyümölcsök pedig még a nyers tésztába kerüljenek. Az egészen apró díszítések szemöldök csipesz vagy fogpiszkáló segítségével biztosan a helyükre kerülnek. Szép fényt ad a mézeskalácsnak, ha enyhén felvert tojásfehérjével lekenjük.
 

 

[[ Oldaltörés (Recept) ]]

 Illatos mézeskalács

Aréna 2000

1 kg finomliszt
35 dkg vegyes virágméz
30 dkg porcukor
3 tojás
3 evőkanál vaj
1 narancs reszelt héja
fél citrom reszelt héja
3 dkg fahéj
fél szerecsendió frissen lereszelve
1 kávéskanál őrölt ánizs
1 dkg frissen őrölt szegfűszeg
1,5 cm friss gyömbér lereszelve
1,5 teáskanál szódabikarbóna

A lisztet, a porcukrot és a fűszereket (a friss gyömbér kivételével) szitáljuk át. Adjunk hozzá egy egész tojást, és a két tojássárgáját. A megmaradt tojásfehérjét tegyük félre, majd jó lesz díszítésnek. Adjuk hozzá a puha vajat és jól dolgozzuk össze a tésztát. Ekkor még nem lesz teljesen egynemű. A mézet vízgőz felett melegítsük fel és folyamatosan csorgatva dolgozzuk bele a tésztába. Ha a tészta a tál oldalához ragadna, akkor lisztezzük meg egy kicsit. Dolgozzuk lágy, egynemű tésztává, majd fóliával takarjuk le és tegyük egy éjszakára hűtőbe. Másnap a tésztát gyúrjuk át, osszuk három egyforma cipóra. Egyszerre csak egy cipót nyújtsunk ki körülbelül 3-4 mm vastagra és lisztbe mártott szaggatóval szúrjuk ki a választott formát.

A formára vágott tésztát tegyük egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra. Tegyük előmelegített, forró sütőbe, majd vegyük közepes hőmérsékletre. Süssük kb. 10-12 percig. Akkor jó, ha már érezni az illatát, a szélei kicsit megpirultak, de a tészta többi része aranybarna. Hagyjuk a sütőlapon 8-10 percig hűlni, majd sütőlapáttal szedjük ki.

Díszítő cukormáz

1 tojásfehérje
6 púpozott evőkanál porcukor
A tojásfehérjét kissé verjük fel és folyamatosan adagolva állandó keverés mellett adjuk hozzá a cukrot. Tegyük egy kisebb tálba és fóliával lefedve pihentessük a hűtőben fél órát. Adagoljuk a legvékonyabb csőrű nyomózsákba és díszítsük vele a mézeskalácsot kedvünk szerint.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?