Sörfőzés kicsiben – ismeretlen fajták
Budapesten szeptember 24-25-én lesz az Első Hazai Kézműves Sörfesztivál, amelynek célja, hogy reflektorfénybe állítsa a hazai kisüzemi sörfőzés alulértékelt és jórészt ismeretlen termékeit.
A rendezvénynek a terézvárosi önkormányzat ad otthont a pesti Off-Brodway-n, azaz a Nagymező és Király utca sarkán, a Templom téren, ahová kilenc sörfőzde költözik, hogy bemutassa különleges söreit. A hagyományteremtőnek szánt fesztivál tematikája a szűretlen sör lesz, ezért a sörfőzők különleges söreiken kívül elhozzák hagyományos pils típusú söreik szűretlen változatát is. (A fesztivál apropóján a hazai kisüzemi sörfőzésről legutóbb közölt cikkünk a rovatban: Terézvárosi Oktoberfest.)
A fesztiválra Dombóvártól Győrig 9 sörfőző hoz több mint 200 hordó sört, és lesz egy meglepetés külföldi vendég is.
A résztvevő sörfőzdék és termékeik
Blonder (Vonyarcvashegy) – Szűretlen sör, barna sör
A Blonder világos szépen hozza a fajta jellegét tipikus, élesztős- malátás karakterével, komlósan lecsengő utóízével. A Blonder barna kiemelkedően ízletes, kerekded sörital: harmonikus pörköltség, kombinálva némi aszalt gyümölcsös karakterrel és csokoládé zamattal.
Rotburger (Pilisvörösvár) – Szűretlen sör
Az 1993 óta működő főzdében világos és barna sör allgäui(bajor) licenc és technológia alapján, német és magyar alapanyagokból, a Bajor Tisztasági Törvény (Reinheitsgebot) szerint, kizárólag ivóvíz, maláta, komló és sörélesztő felhasználásával készül.
Agro-flott (Békésszentandrás) – Black Rose, Gold Rose
A dél-alföldi, Szarvas melletti főzde készíti Magyarország legjobb sörét – legalábbis a milliós látogatottságú nemzetközi sörkóstoló közösségi oldal, a Ratebeer szerint. A Black Rose mélybarna, olajos folyadék, mely aszalt szilva és kávé jegyei mellett teljesen elzsibbasztja ínyünket.
Bauer (Nagykáta) – Drakula Duplabak, Meggyes Sör
A fesztivál másik csúcspontja lehet Magyarország talán legerősebb söre, a Drakula Duplabak, amit egy mindössze huszonhárom éves sörmester főz a kátai főzdében. A Drakula a cseh Primátor 24-hez hasonló nehéz, fekete, nagyon édes, 10 százalékos sör.
HBH (Táborfalva) – Szűretlen sör
Azon kevés sörfőzők egyike, aki a fesztiválon kívül is tart nagyszerű szűretlen sört, amit főleg Egerben és Budán lehet megkóstolni.
Osterbrau (Domony)– Gyömbér sör
Az Osterbrau mézes-gyömbéres söre csábító borostyánszín testével, bézs habjával már távolról íncsiklandó látvány. Ízében kellemesen átjön a gyömbér fanyarsága az alsóerjesztés karakterével kiegészülve, érezhető a karamellmaláta testessége, visszafogottan megjelenik a méz édessége.
Bors Sörfőzde (Győrzámoly) - Ale
Hazánk legifjabb sörfőzdéje idén tavasszal nyitotta meg kapuit, és azonnal egy felsőerjesztésű ale-lel színesíti a palettát.
Kissler Sörfőzde (Dombóvár)- Keserű Barna
A déli főzde kitűnik a társai közül koncepciózus férfias, száraz és keserű fekete sörével, mely már-már a Guinness babérjaira tör.
Miért egészséges a szűretlen sör? |
A szűretlen sör homályossága a gyakorlott sörivóban nem kelt visszatetszést. Ő ugyanis tudja, hogy a szűrés elhagyásával a sörnek nemcsak az íze lesz gazdagabb, hanem a tápértéke, egészségügyi mutatói is sokkal kedvezőbbek maradnak. A szűretlen sör mindenekelőtt az élesztőtől zavaros, ami jótékony hatással van a bőr- és gyomorbántalmakra. De nemcsak élesztő van benne, hanem vitaminok, fehérjék, enzimek, ásványi és ballasztanyagok – valóságos energia- és egészségbomba. Hogy akkor miért is szűrik meg a sörök többségét? Gyakorlati okokból: a szűretlen sör élő anyag, ami hamar – pár nap alatt - megromlik. A szűrés megtisztítja a sört az érzékeny élő anyagtól, így hosszabb ideig lesz képes megőrizni a minőségét. |
A kétnapos fesztiválon több étterem és gasztroblogger is részt vesz sörkorcsolyákkal, sörfalatokkal.
A kézműves sörök iránt érdeklődök bepillantást nyerhetnek a világszerte mostanában kibontakozó sörgasztronómia titkaiba, a sörmenük, sörvacsorák világába, és a sör-étel párosítások rejtelmeibe.