Tökéletes zöldborsós fogások - recept
A zsenge zöldborsó nyersen gyerekkorom egyik kedvenc csemegéje volt. A friss zöldborsóból készült levest pedig szinte szertartásosan, mély csendben kanalaztuk.
A friss zöldborsó íze egészen más az egész évben kapható mélyhűtött borsóénál. Bár a zöld, apró gömböcskék fejtegetéskor nem túl szaporán gyűlnek, de ebbe biztosan boldogan besegítenek a gyerkőcök is, mert ez valahogy náluk sincs „tiltólistán”, ellentétben több, más zöldséggel. A legtöbb gyerek imádja, különösen nyersen vagy levesnek. Például pár éves unokahúgom találóan és nemes egyszerűséggel a zöldborsó levest gurulnak hívta, és ez volt az egyetlen leves, amiből bármilyen mennyiséget képes volt bekanalazni.
A zöldborsó édeskés ízét már évezredekkel ezelőtt is élvezték – ezt bizonyítják az egyiptomi ásatásokon fellelt 4 ezer éves borsószemek is. Afganisztánban, Iránban és a Földközi-tenger környékén is nagyon kedvelt volt, a görögök s a rómaiak már termesztették is. XIV. Lajos udvarában a szakácsok már több borsóból készült finom fogást tálaltak fel. Abban az időben a borsót inkább a gazdagabbak szemezgették, egy feljegyzés szerint ,,divatos és őrült hölgyek nagy lakomák végén, titokban csipegették.”
A borsó szó ótörök eredetű. Ebből arra következtethetünk, hogy Magyarországra török közvetítéssel került, és fogyasztása a 15-16. századtól követhető nyomon. Mindennapos eledellé azonban csak a 19. századra vált. Az utóbbi pár évtizedben lettünk a világ egyik legnagyobb zöldborsó termesztő országa az USA, Kína, India és Nagy-Britannia mellett.
A borsóhoz számos hiedelem is társult. Sok, apró zöld szeme a termékenység jelképe is volt, így esküvőkön nemcsak fogyasztották, hanem az ifjú párt borsószemekkel dobálták meg. Más helyeken pedig a halottak mellé helyeztek borsóval teli tálat, és a halotti toron is elmaradhatatlan volt a borsóból készült étel. A zöldborsó finom íze mellett egyben valóságos tápanyagbomba is. Kimagasló a fehérjetartalma, B és C vitaminban gazdag. Az ásványi anyagok közül foszfort és káliumot, valamint vasat és cinket is tartalmaz. Jótékony hatással van a vérnyomásra, gyógyítja az érrendszeri betegségeket, segíti a szívműködést, serkenti az emésztést, segíti a zsírok és fehérjék lebontását. Nyugtató hatással is bír, valamint javítja a közérzetet, elűzi a fáradékonyságot.
Az egész éves zöldborsó termésnek csupán az 5 százalékát fogyasztjuk frissen, a többit fagyasztott, mélyhűtött állapotban. Tény, hogy a friss zöldborsó előkészítése időigényes és nem túl szapora. 1 kg hüvelyes zöldborsóból kb. 30 – 35 dkg megtisztított zöldséget kapunk. A megszokott főzelék és leves mellett több tucat finomság készíthető belőle. A majonézes saláták egyik alkotórésze; kevés vajon párolva, egy kis zúzott fokhagymával, petrezselyemmel vagy friss mentalevéllel nagyszerű köret is készülhet belőle. Aztán ott a sokak által kedvelt rizibizi vagy az olasz rizottó. Galuskához vagy tésztához is érdemes turmixolt zöldborsót adni. Nemcsak egészségesebb, de finomabb is lesz. A vajon párolt, turmixolt zöldborsóból készíthetünk még pástétomot, egy kis tejszínnel és fűszerekkel ízesítve zöldborsópürét, de kicsit hígabb változata kiváló mártogatós lehet grillpartikon is. Illik omlettekbe, de sós muffinokhoz is adhatjuk, sőt akár pogácsához . Vegetáriánusok egyik kedvelt étele a zöldborsópörkölt.
Tippek, trükkök, fortélyok
A kifejtett zöldborsót egy kicsit pároljuk meg, mielőtt a hosszú, téli hónapokra lefagyasztanánk belőle. Érdemes kimondottan mélyhűtésre való zacskókba tenni. A frissen fejtett zöldborsót jobb minél előbb felhasználni. Ha mégsem használjuk fel rögtön, akkor kb. 0 fokon 3-4 napig tárolható, de ne tartsuk műanyag zacskóban, mert befülled. Érdemes nedves konyharuhába csavarni, így nem szárad ki.
Ha a zöldborsó hüvelye zsenge, és sértetlen, akkor mossuk meg, és egy marékkal tegyünk főni a levesbe. Egészen különleges, markáns ízt ad a levesnek. Tálalás előtt természetesen szedjük ki. A friss zöldborsó kb. 15 – 20 perc alatt megpuhul – nem szabad tovább főzni, mert akkor visszakeményedik. A fagyasztott zöldborsó főzési ideje csak 4 – 6 perc. A borsó főzővízébe ne tegyünk sót, mert elveszti üde zöld színét. Utólag sózzuk csak meg.
A zöldborsót ne engedjük túlérni. Ha a hüvelye már kezd fakó, sárgás lenni, és a borsószemek kidudorodnak, akkor a borsó túlérett, az íze kesernyésebb és nehezebben puhul meg. Ilyen minőségű borsót a piacon se vásároljunk.
Fehérboros zöldborsókrémleves mozzarellával
50 dkg friss zöldborsó
7 dkg vaj
2,5 dl tejszín
1,5 dl száraz fehérbor
0,5 l víz
2 gerezd fokhagyma összezúzva
20 dkg mozzarella apró kockára vágva vagy lereszelve
Só
Bors szerecsendió
A díszítéshez mentalevél
A vajat melegítsük fel egy lábasban, és adjuk hozzá a zöldborsót. Pároljuk kb. 10 percig, majd öntsük fel meleg vízzel és addig főzzük, amíg a borsó teljesen megpuhul. Vegyük le a tűzről, botmixerrel keverjük krémesre, majd tegyük vissza és lassú tűzön főzzük tovább. Állandó keverés mellett adjuk hozzá a tejszínt és a fehérbort, a zúzott fokhagymát és ízlés szerint a fűszereket. Várjuk meg míg egyet rottyan és vegyük le a tűzről. Mozzarellával megszórva, mentalevéllel díszítve tálaljuk.
Pikáns zöldborsópüré körtével
60 dkg friss zöldborsó
2 dl muskotályos fehérbor
2 db közepes körte, meghámozva, kockára vágva
6-7 dkg vaj
1,5 dl tejszín
1 evőkanál barnacukor
Só
Bors
Szerecsendió
A vajat felmelegítjük egy lábasban, rádobjuk a zöldborsót és a körtét, kb. 10 percig pároljuk. Hozzáadjuk a muskotályos fehérbort, a tejszínt, a fűszereket és a cukrot. Az első rottyanásig főzzük, levesszük a tűzről és botmixerrel krémesre keverjük. Ha gyereknek készítjük, akkor a bor helyett használhatunk 1,5 dl tejszínt. A kisgyerekeknek a zöldborsópürét akár valamilyen mesefigura, például a békakirály alakjára formázhatjuk a tányéron, hogy igazán nagy kedvvel álljanak neki a falatozásnak.
Gyors csirkemájas-zöldborsós spagetti
50 dkg kifőtt spagetti
30 dkg friss zöldborsó
1 csokor apróra vágott friss petrezselyem
40 – 50 dkg csirkemáj
1 közepes fej hagyma apróra vágva
25 dkg reszelt sajt
Olaj
4 – 5 dkg vaj
Só
Bors
Pirospaprika
Az olajat egy serpenyőben felhevítjük és rádobjuk a hagymát, üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a pirospaprikát, frissen őrölt feketeborsot, rádobjuk a csirkemájat és kb. 10 – 15 perc alatt puhára sütjük. Sózni csak utólag szabad, különben a máj kiszárad és megkeményedik. A vajon puhára pároljuk a zöldborsót, és hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet. A spagettire halmozzuk a csirkemájat és a petrezselymes párolt zöldborsót, összekeverjük, a tetejét meghintjük reszelt sajttal.