Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Egy-két sör könnyen meghozza az ember étvágyát. Sajnos úgy tűnik, a hazai vendéglátás kínálatában a legritkább esetben szerepelnek olyan falatkák, melyek egyszerűek és méltó társai, kedvcsinálói a kulturált sörözésnek.

A sörkorcsolya elnevezés is utal arra, hogy egy-egy ilyen finom falatka után könnyebben csúszik a sör. Annak ellenére, hogy egészen egyszerű dolgokról lenne szó, a legtöbbször, ha sörkorcsolya után érdeklődünk, a pincér legfeljebb chipset vagy sós mogyorót tud ajánlani. A zsíros kenyér mintha kiment volna a divatból. A pogácsa talán nem elég előkelő a drága sörökhöz. A fasírthoz vagy a tócsnihoz pedig már mintha melegkonyhás engedély szükségeltetne. Ritkaságszámba megy a roppanós virsli vagy a szaftos debreceni is. S mi lehet az oka, hogy legfeljebb csak a piacokon kapni töpörtyűt, ami lilahagymával vagy savanyúsággal igen ideális sörkorcsolya? Nem beszélve a körözöttes kifliről, amit, lássuk be, nem olyan bonyolult elkészíteni.

Ha északi szomszédunkhoz látogatunk, ott még ma is sok kocsma elmaradhatatlan tartozéka a ruszlis üveg, melyből csillapítandó éhségünk mértéke szerinti választhatunk ecetes halat – akár többféle ízesítésben. Ehhez nagyon hasonló a csehek utopenece – a karikára vágott, hagymával, sós-ecetes lében érlelt kolbászkák. Mindkettő sör után kiált! Német nyelvterületen a wurstok sokfélesége kápráztat el bennünket: a fehér kolbászok, a ropogós virslik nélkül alig képzelhető el egy baráti sörözés. És a bajoroknál többféle – a mi körözöttünkhöz hasonló – kenhető finomság is szerepel az étlapon.

Kedvcsináló falatok. Ivás közben jön meg az étvágy

A kölni kocsmák is több jellegzetes helyi sörkorcsolyával is szolgálnak. A dolog pikantériája, hogy nem mindegyik az, aminek nevezik. Ilyen két finomság a Halwe (egyes étlapokon halve) Hahn. Ez normálisan fél (halb) csirkét jelentene, ám kölschül nem más, mint egy félbevágott rozscipócska – átmenet a zsemle és a rozscipó között –, amit megkennek vajjal, mustárral, és beletesznek egy vastag szelet gouda sajtot. Aztán szintén kedvelt a Kölsche Kaviar, ami nem más, mint véres hurka,  hagymakarikákkal, mustárral és az elmaradhatatlan rozscipócskával. S akkor még nem beszéltünk a sajtokról. Igaz, a sajtokat sokáig és sokan csak a hozzájuk illő borokkal tudták elképzelni. A sör és a sajt viszonyára a legtöbb gourmet csak legyintett, pedig valamennyi sajthoz választhatunk harmonikusan illő sört is. Szép példa erre a csehek sörsajtja – sörrel és fűszerekkel elkevert lágysajt – vagy a német Obadtza.

Ugyancsak nagyon jól illenek a sörhöz a halas szendvicsek, a padlizsánkrémes kenyérkék, vagy az ajvárral alapozott pástétomok. Nagyon egyszerűen elkészíthetőek az úgynevezett partyfalatok is. Egy óriáskiflit karikákra vágunk, megvajazzuk, sonkával vagy kolbásszal, sajttal megkoronázzuk. Olivabogyó, hagymakarika, zöldfűszer kerülhet rá – végeláthatatlan változatosságban –, majd az egészet átszúrjuk egy fogpiszkálóval és így adjuk az asztalra. Mint a fentiek – melyekben csak a hideg sörkorcsolyákról ejtettünk szót – is mutatják, bátran lehet kísérletezni: egy hétvégi sörözés alkalmából változatos sörkorcsolyákkal igazi sikert arathatunk a barátaink előtt. De bátran ajánljuk azoknak is, akik nem annyira a sört, mint inkább az egyszerű, jó falatokat szeretik. S ki tudja, talán még a kocsmárosok is újra feltalálják egyszer a spanyolviasz helyett e szerény, ám pompás éhségcsillapítókat.

[[ Oldaltörés (Receptek) ]]

Libatöpörtyűs pástétom

40 dkg libatöpörtyű, 1 fej vöröshagyma, 4 db kemény tojás, 1 fejes saláta, 1 citrom, mustár, kakukkfű, só.

A pirosra sütött friss libatöpörtyűt és a kemény tojásokat apró lyukú húsdarálón ledaráljuk. Megsózzuk, hozzáadjuk a mustárt, a kakukkfüvet, a lereszelt vöröshagymát, és simára dolgozzuk. Tányérokra adagoljuk, megformáljuk, citromszeletekkel, salátalevéllel díszítjük. Tálalásig hűtőben tartjuk.

Müncheni Obatzda

1 deci búzasör, 20 deka camembert, 20 deka brie, 1 fej vöröshagyma, pirospaprika, bors, só.

A sajtot és a sört botmixerrel krémesre keverjük, majd hozzádolgozzuk a fűszereket és a lereszelt vöröshagymát. Rozskenyérre kenve, retekkel, paradicsommal, paprikával kínáljuk.

Tatárbifsztek

Érlelt bélszín vagy felsál, 1 tojássárgája, vaj, reszelt hagyma, összetört fokhagyma, paradicsompüré, mustár, őrölt fehérbors, piros paprika, só.

A húst kétszer átengedve a darálón ledaráljuk. Összekeverjük a tojássárgájával és az összes többi hozzávalóval. Egy órára hűtőbe tesszük. Frissen készített pirítóssal tálaljuk.

Ha elegánsak szeretnénk lenni, akkor a húsból gombócokat formázunk, így tesszük tányérra. Közepébe egy kis mélyedést csinálunk, ebbe engedjük a tojássárgáját, és a tányér szélét körberakjuk a hozzávalókkal, hogy ki-ki ízlése szerint keverhesse össze.

Halas ajvár

Ajvár (darált paprikából, padlizsánból, fokhagymából készült, krémszerű, sűrű mártás, ami készen is kapható), jó minőségű halkonzerv, vaj, citrom, karikára vágott vöröshagyma, őrölt fehérbors, piros paprika, só.

Az ajvárt, a villával szétnyomkodott halat kevés vajjal krémesre keverjük, ízlés szerint fűszerezzük, és háromszögletűre vágott rozskenyérre kenve tálaljuk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?