2010. január. 22. 14:15 Kovács Máté Utolsó frissítés: 2010. február. 12. 07:28 Gasztro

Ne parázz, főzz!

Végy egy adag akaraterőt, fűszerezd ambícióval, szenvedéllyel, kíváncsisággal. Szükséged van tiszta szívre és lélekre. És adj hozzá szeretetet.

Ha valaki meg akar ismerkedni Anthony Bourdain francia bisztrókonyhájával, akkor mindenekelőtt ezekre a hozzávalókra van szüksége. Ha ezek megvannak, akkor már eleget is tehetünk a mester felszólításának: ne parázz, főzz!

Ja, és olvass! Mert a Francia Bisztrókonyha című mű, nem egyszerűen szakácsköny, nem olyan kézi segédlet, amit egyenesen a konyhába viszünk, hogy neki essünk az első ételnek, és ha nem sikerül, legfeljebb hívjuk a pizzafutárt (amúgy sikerülne, ha mindent betartunk). Ez mindenekelőtt olvasmány, semmi köze a „végy ezt meg azt” hagyományos szakácskönyvekhez. Bourdain eredeti hangon szól az olvasóhoz. Nyers stílusa közismert. Mind a konyhában, mind a mindennapi életben vagányságáról, szabadszájúságáról híres, ami  szakmai professzionitással és hallatlan életkedvvel párosul. Barátként, ha úgy tetszik, konyhai beosztottként kezel, tegez, sűrűn minősít negatívan, felszólít, leszid, alkalmanként káromkodik. Úgy érezzük, hogy tényleg beszél hozzánk a könyvből (ami persze a jó fordításnak is köszönhető).

© static.book.hu

Az első negyven oldalon megismerjük Bourdain konyhai filozófiáját, személyes történetét - egy francia származású, vérbeli amerikai a Nagy Almában - és világhírű éttermét (New York- Les Halles). Teljesen letisztult képet kapunk arról, hogy a bevásárló listától a tálalásig, milyen fázisokon át haladunk az egyszerűségen alapuló tökéletesség felé.

A 250 oldalas könyv receptjei és menüsorai egy 30 éves pálya tapasztalataira alapozódnak. A végigolvasás után tudni fogjuk hogyan készül az igazi hagymaleves, a nyúlpástétom, a borsos szték, a créme bruleé; az igazi rumszték, a bouillabaies, a coq au vin és így tovább. S olyan fortélyok birtokába jutunk, hogy nagy eséllyel egy igazi franciát is lefőzhetünk – ami határozott célunk is lesz, mire a könyv végére érünk. Elvégre a világ egyik legismertebb s elismertebb séfjétől tanultunk.

Kovács Máté