Újabb Bock-siker: mennyit ér egy csillag?
Megkapta a második Euro-Toques csillagát a budapesti Bock bisztró. Hogy ez miként viszonyul a Michelinhez? Lea Linster, a Michelin-csillagos luxemburgi séfkirálynő is most kapta meg a harmadik Euro-Toques csillagát.
A kérdés persze az, hogy mennyit is ér egy Euro-Toques csillag, és egyáltalán, mi is az az Euro-Toques. Az európai gasztronómiai sokszínűségéért és a hagyományos, kézműves élelmiszerek termeléséért síkra szálló Euro-Toques Internationalt 1986-ban alapította Pierre Romeyer belga séf a francia konyhapápával, Paul Bocuse-zel karöltve. Rövidesen csatlakozott hozzájuk Wegner Vogel Svédországból, Gualtiero Marchesi Olaszországból, Juan Maria Arzak Spanyolországból, Cas Spijkers Hollandiából, Myrtle Allen Írországból, Arne Fusager Dániából, Eckart Witzigmann Németországból, Michel Da Costa Portugáliából, René Jacquemin Luxembourgból és David Miller az Egyesült Királyságból. Mit mondjunk? Illusztris névsor.
Az európai séfek egyesületeként indult szövetségnek ma már több mint 700 étterem a tagja, és nagyjából 500 úgynevezett nagykövete van Európában Spanyolországtól Oroszországig. Az EU-n belül működő nemzeti irodák tevékenységét egy Brüsszelben székelő nemzetközi iroda koordinálja. Időközben az Euro-Toques mellett létrejött a World-Toques is, ami lényegében ugyanezt az értékrendszert képviseli a világ Európán kívüli részein.
Az Euro-Toques (és a World-Toques) kezdeti célkitűzései nem változtak, legfőbb törekvése a minőségi (kézműves) élelmiszerek termelésének megóvása, a termékkínálat lehetőség szerinti kiszélesítése. A tagok az önkéntesen elfogadott becsületkódex értelmében minden törvényes eszközzel élnek annak érdekében, hogy a különböző régiók megőrizzék kulináris sokszínűségüket és hagyományaikat. A mennyiségi szemlélettel ellentétben a hangsúlyt az élelmiszerek minőségére és ízeire helyezik. A szervezet a tapasztalatszerzés érdekében igyekszik segíteni a különböző országok közötti séfcseréket.
© Stiller Ákos |
Tiltakozik minden olyan új módszer és technológia bevezetése ellen, amelyik megváltoztatja az élelmiszerek eredeti ízét. Ragaszkodik ahhoz, hogy az élelmiszerek címkéin csak valós információkat lehessen feltüntetni. Különböző programok által igyekszik növelni a fogyasztói tudatosságot. Programokat dolgoz ki, amelyeknek keretében a gyerekek már óvodás korban megismerkedhetnek a különféle élelmiszerekkel és az eltérő ízekkel.
Az Euro-Toques étteremkalauz is, emblémáját csak azok a vendéglátóhelyek viselhetik, amelyek deklaráltan elfogadják a becsületkódexet, és folyamatosan betartják előírásait. A szervezet logója tehát egyben minőségi garancia is a fogyasztóknak.
Mivel a szervezet tagja eleve csak olyan étterem lehet, amelyik megfelel egy minőségi szintnek, sokak szerint az Euro-Toques logója nagyobb garanciát jelent a minőségre, mint az egyszerű jelenlét a Michelin ajánlóban. Az Euro-Toques tagsággal minden csatlakozó étterem automatikusan megkapja az első csillagot, amit azután – a szervezethez befutó visszajelzések alapján – növelni lehet eggyel vagy kettővel.
Az Euro-Toques jelenlegi magyar tagjai: az Aréna Catering, az Alabárdos, a Bock bisztró, a Costes, a Csalogány 26, a pécsi Enoteca Corso, a balatonszemesi Kistücsök és az Onyx étterem, valamint Molnár B. Tamás, a Magyar Gasztronómiai Egyesület alapítója és Segal Viktor tanácsadó séf.