2009. december. 09. 20:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 09. 22:52 Gasztro

Gyógyszerként kezdte, koktél lett belőle

Kezdetben vala a rambouillon. Aztán nagyon gyorsan rum lett belőle. Így könnyebb volt kimondani, különösen pár nyelet után. Nyáron hűt, télen melegít, a leghíresebb koktélok alapanyaga. Márkatörténet.

A Karib-szigetekről származó, cukornádmelaszból erjesztett, lepárolt, erős, tömény ital nevének eredeti jelentése: balhés, zűrős. Első írásos említése 1650-ből maradt fenn egy Barabadoson előkerült dokumentumban. Nomen est omen, nem véletlenül lett a 18. századi hosszú hajóutakon a matrózok kedvence. A hajók legénysége fejadagot kapott belőle. Úgyis mint kötelező védőital a skorbut és a hasmenés ellen. Olyannyira nem esett nehezükre bevenni ezt a „gyógyszert“, hogy egy idő után már erősen hígították nekik - így született a grog, de ez egy másik történet -, a töményebb változatot pedig a hajóorvosok használták érzéstelenítésre. Az igazi, szelídített rum desztillálási technológiáját a 19. század ötvenes éveiben egy Santiago de Cuba-ba elszármazó, spanyol italkereskedő, Don Facundo Bacardi y Meso dolgozta ki. Megalapozva ezzel egy birodalmat, megteremtve egy legendás márkát.

A birodalom a mai napig a kubai származású Bacardi család kezében van. Ma már a família nyolcadik generációja szenteli magát a márkának. Don Facundo Bacardi 15 évesen hagyta el Spanyolországot. Kubában brandy importálással foglalkozott. Az 1852-es földrengés után veszélybe került vállalkozását, csodával határos módon sikerült megmentenie, Dona Amalia (Don Facundo felesége) hirtelen jött nagyobb örökségéből. Megkezdődhettek az első kísérletek egy, kifinomult ízlésnek megfelelő, állandó minőségű ital kifejlesztésére. Addig ugyanis leginkább a köznép itala volt a tömény, erős, karcos rum. Hosszú évek munkájával sikerült megalkotni a mai napig változatlan Bacardi receptet, és 1862 februárjában megalakult az első lepárlóüzem is Santiago de Cubában.

Kovács Kálmán mixer. A Mojito-kultusz megteremtője 
© Bacardi Belief
Egy remek üzleti fogással sikerült hamar népszerűvé tenni az új italt: a cég akkoriban luxusnak számító jégtömböt ajándékozott megrendelőinek, melyek között maga a spanyol király is megtalálható volt. A kezdeti sikereket követően a cég terjeszkedni kezdett: 1910-ben palackozó üzemet hozott létre Barcelonában, 1931-ben pedig Mexikóban, majd 1936-ban Puerto Ricóban nyitott gyárat. Ezen külföldi gyárainak és a titkos receptúra kimenekítésének köszönhette a Bacardi család, hogy a cég államosítása és a família külföldre száműzetése után is képes volt tovább folytatni a rumkészítést. Hihetetlen, de a Bacardi 40 éven keresztül veszteséget termelt, s csupán a rumalapú koktélok, a Mojito, a Daiquiri és a Cuba Libre elterjedése után vált nemcsak nyereségessé, hanem mára a világ egyik legtöbbet eladott italává. Bár már közel 50 éve nem élnek Kubában, a család leghőbb vágya, hogy egyszer hazatérhessenek leszármazottaik.

A Bacardi jelképe a valamennyi üvegen fellelhető denevér. Dona Amalia ötlötte ki az őslogót. Egyaránt fontos értékeket hordoz a spanyol és az indián kultúrában; az előbbiben az egészség, a szerencse és a családi összetartás, az utóbbiban pedig az általános jólét szimbóluma.

A legendás rum készítését művészetnek tartják. Három összetevőre alapszik: az egyik a kiváló alapanyag, a másik a készítési technológia, a harmadik pedig maga a rumkészítő mester, a Maestro de Ron Bacardi. Annak idején Don Facundo gondos válogatás után választotta ki a nyersanyagait: a „La Levadura Bacardi“ -t, (a cukornádon talált, majd továbbfejlesztett és a világon elsőként levédetett élesztőtörzset), a fekete melaszt és a sterilizált vizet, amelynek alapja eredetileg a Sierra Maestra hegységeinek természetes forrásvize volt. A készítési eljárás párhuzamos, melynek során az ízért, aromáért felelős, könnyebb Aguardiente párlatot keverik össze egy többször lepárolt, lágyabb rumalappal, a Redestiladóval. Mindkét rum alap ekkorra már átesik az érlelésen, amelynek időtartamát a rummesterek szabják meg és ellenőrzik. Miután a két rum alapot érlelték és leszűrték, következik a házasítás, amit mesterminta alapján, kóstolással végeznek szintén a rummesterek, akiknek a jóváhagyása nélkül egyetlen palack sem hagyhatja el az üzemet.

Állítólag az egész világon csak hat rummester van tisztában a teljes gyártási folyamattal. Valamennyi Bacardi érlelt, de egyes változatokat, mint például a Bacardi 8-t, hosszabb ideig tartanak tölgyfahordókban. Rendkívül érdekes ízélmény végigkóstolni a készítés egyes fázisaiban lévő párlatokat, minden mozzanat újabb és újabb rétegeket bont ki az italból.

A Bacardi önmagában is igen kellemes, de remekül kiegészít más italokat is, így lett kiváló koktél alapanyag. Már közvetlenül megszületése után mixelték más összetevőkkel. Az 1930-as évekre pedig – ahogy azt a The Savoy Cocktail Book bartenderbiblia is rögziti – már számos Bacardi alapú koktél született. Egyaránt készíthető vele hideg és meleg ital.

Magyarországon Kovács Kálmán mixer, aki Kubában tökéletesítette tudását, teremtette meg napjaink Mojito-kultuszát. A Mojito, csakúgy mint más híres koktélok, a Daiquiri és a Cuba Libre, nem egyszerűen olyan koktélok, melyeket Bacardiból is el lehet készíteni, hanem eredetileg csak ebből készültek Kubában. Hasonlóképpen híres társuk, a Pina Colada kivétel, mert ez Puerto Ricóban készült először.

Mojito Original

5 cl Bacardi Superior
2 teáskanál cukor
3 cl friss lime leve
6-8 menta levél
törtjég
kevés szóda

Tegyük a cukrot a pohárba, és facsarjuk rá a lime levét, kis szódával keverjük el az alapot. Tegyük a mentaleveleket a pohárba, és törőfával finoman nyomkodjuk meg, majd adjuk hozzá a jeget, a Bacardit, öntsük fel szódával, és az egészet jól keverjük el. Mentaággal és lime-mal díszíthetjük, szívószállal kínálhatjuk.

 

 

 













Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.