Ötödik generációs sütemények - fotó és recept
Új sorozatunkban a hazai cukrászszíntér feltérképezésére vállalkozunk. Első állomásunk a ma is prosperáló legrégebbi magyar cukrászdinasztia, az Auguszt farkasréti műhelye.
Nyitásra érkezük a Sasadi úti Auguszt Pavilonhoz. Auguszt Arató Auguszta fogad minket széles mosollyal, hogy az egyik márványasztalhoz telepedve elkezdje mesélni a cukrászda történetét, mely egyszersmind a család története is.
A történet
Auguszta ükapja, Auguszt Elek 1869. szeptember 10-én kapott hatósági engedélyt cukrászipari üzlet nyitására, amire a következő évben sor is került a Tabánban. Miután az ükpapa 1881-ben agyhűdés következtében meghalt, az Attila utcai cukrászatot özvegye, Strébek Erzsébet vette át a segédekkel. Majd 1895-től a szakmát kitanult fiával, Auguszt E. Józseffel vitte tovább. Az ifjú cukrász hamar nevet szerzett magának, ő volt az első, aki Magyarországon teasüteményt készített. 1901-től már saját nevén jegyezte az üzletet, mely 1908-ban a Krisztinavárosba költözött. A „budai Gerbeaud“-ként emlegetett Krisztina tér 1. szám alatti üzlet kialakításakor Auguszt E. József a tanulmányai során Párizsban, Bécsben és Londonban látottakat ültette át a gyakorlatba. A cukrászda hamarosan az értelmiség, a nagypolgárság, sőt, az arisztokrácia kedvelt törzshelye lett.
© fotoBONDY |
Az irányelvek
Kiváló minőség és udvarias kiszolgálás – ezek az Auguszt legfontosabb, meglehetősen egyszerű és világos irányelvei, amelyekhez következetesen tartja magát a család. Az ötödik generáció lelkes lányai szeretnék a családi vállalkozást tovább növelni, anyjuk, Olga azonban óva inti őket, nehogy a növekedés a kifogástalan minőség rovására menjen. Az Augusztok a mai napig felügyelik valamennyi cukrászuk munkáját. S mivel máshol nem tudják figyelemmel kísérni az értékesítést, nem is szállítanak másoknak a süteményeikből. Az alapanyagok tekintetében sincsenek kompomisszumok: a friss idénygyümölcsök nagy része a saját gyümölcsösükből kerül ki, tejszínt maguk állítanak elő, lisztet pedig külön a cukrászat részére őröltetnek, mert úgy vélik, kereskedelmi forgalomban nem találnak megfelelő sikértartalmút. A receptjeiket nem féltik a konkurenciától – örömmel osztják meg süteményeik titkát bárkivel, amit jól példáz az annak idején Auguszt Elemér 80. születésnapjára a gyermekei által kreált E80 torta is. Fel-felbukkan más cukrászatok kínálatában is a kávé- és csokikrémes, marcipánnal rétegelt torta, amit Auguszték szerint úgyanúgy, mint ők, úgysem tud senki elkészíteni. Ahogy egyszer Auguszt József nyilatkozta: ahhoz a kéz is kellene.
Cukrászdáik kínálatában számos süteményklasszikus megtalálható. A "torokfojtogatós" krémeseken edződött süteménybarátoknak igazi felüdülést jelenthet a szigorúan természetes alapanyagokból készített házi krémes, s bár láttunk már elegánsabb Esterházy tortát életünkben, a beletett diómennyiségre nem lehet panasz. Természetesen nemcsak édes, hanem sós finomságokat is kínálnak. Sajtos pogácsa és káposztás hasé – ahogy a nagykönyvben meg van írva. "Kísérleteztünk a nyugaton divatos quiche cukkinis változatával, de a magyarok a szalonnásat kedvelik" – mutatott ottjártunkkor Auguszta a pultra, ahol azonban inkább az "Auguszt-fejlesztésekre" esett a tekintetünk.
A törzsközönség szinte követeli a már említett, elhunyt nagypapa 80. születésnapjára kikísérletezett E-80-at, illetve a 90. születésnapra született XC-t. Ez utóbbi a cukrászat egyik legkedveltebb süteménye: a konyakos-csokoládés desszert nem túl tömény, épp megfelelően édes. Az újdonságok között megtaláljuk a manapság oly divatos, a mi ízlésünknek kissé lágy macaront, de érkezésünk napján mutatták be a bodza mousse-t is. Ez utóbbi rendkívül kreatív újítás: hagyományos ízek különleges, könnyed találkozása. A nyári kedvencek közül nálunk egyértelműen a Korall viszi a pálmát: a háromféle bogyós gyümölcsből készült, citromlével ízesített mousse hihetetlenül könnyű, frissítő édesség, melyben még a zsiradék helyett olívaolajjal készült tészta is szinte szétomlik az ember szájában.
© fotoBONDY |
Egy eredeti Auguszt -ecept
XC tortácska
Konyakos csokoládékrém
0,10 kg tojássárgája
0,50 kg tej
0,20 kg cukor
0,10 kg kakaó
0,30 kg konyak
1,00 kg tejszínhab
0,03 kg zselatin
A kakaót a cukorral, a sárgájával, kis tejjel simára keverjük, majd az egész tejet beleöntjük. A tűzhelyen vízfürdőn addig keverjük, amíg krémes lesz. Ha kihűlt, belekeverjük a konyakot, a tejszínt, a felmelegített zselatint.
Sült tejszínhab – crème brulée
0,60 kg tejszín
0,40 kg víz
0,01 kg zselatin
0,22 kg tojássárgája
0,18 kg cukor
Az anyagokat összekeverjük, formába töltjük, egy órán át 100 fokon sütjük.
Liszt nélküli csokoládépiskóta
I.
0,37 kg vaj
0,17 cukor
0,03 kg kakaó
II.
0,21 kg tojássárgája
0,15 kg egész tojás
0,45 kg olvasztott csokoládé
III.
0,67 kg tojás fehérje
0,25 kg cukor
Az I. és II. részt külön-külön összekeverjük, majd egybedolgozzuk. A felvert III. részt belekeverjük. Megmelegített sütőlemezen formába töltjük. Forró sütőben 20 percig sütjük.
Összeállítás: mini tortaformákat celofánnal kibélelünk, és félig megtöltjük az elkészített konyakos csokoládékrémmel. Erre jön egy réteg sült hab, majd megint a csokoládékrém. A piskóta lap ezúttal legfelülre kerül,de csak addig,míg ügyesen ki nem fordítjuk a formából a sütit.