Mákos-diós talány: a bejgli – recept és elkészítés
A bejgli megítélése szélsőséges skálán mozog. Egyesek rajonganak érte, azt se bánják, ha más ünnepeken is az asztalra kerül. Mások megvetik, nekik minimum a zserbónál kezdődik valami ehető. Az eretnekek az elnyomott riválist, a diós kalácsot részesítik előnyben.
Recept (4 rúd) |
Hozzávalók: |
A tészta elkészítése egyszerű. A száraz összetevőket összemorzsoljuk a zsiradékokkal. A tojást és a tejet pedig elkeverjük az élesztővel. A két csapatot összedolgozzuk. A jó bejglihez használatos kétféle zsiradék a vaj és a libazsír. Erre a kettőre viszont feltétlenül szükség van. A margarin használata kerülendő a tésztában, persze vannak, akik arra esküsznek, szerintük ezzel könnyebb dolgozni. Másik kiemelendő apróság, hogy az élesztőt nem kell tejben felfuttatni, csak hidegen kell összedolgozni vele. Az összedolgozott tésztát bejglinyi adagokra szedjük, és gömböt formázunk belőlük. Lefóliázva 1,5-2 órát pihentetjük a hűtőben. Az ideális bejgli körülbelül fél kilós, amelynek felét teszi ki a tészta és felét a töltelék. Természetesen a sütés folyamán veszít a nedvességtartalmából, így csökken valamelyest a tömege, de ugyanakkor szépen meg is kel. Az említett mennyiségeknél maradva viszont a 250 g-os tésztamennyiség bejglinként kevésnek bizonyulhat, főleg ha kicsit lazább töltelékeket készítünk. Ez előfordulhat, ha például reszelt almát teszünk a mákos töltelékbe, amitől nagyon finom lesz, tehát érdemes. A célunk, hogy sok töltelék legyen, és kevés de omlós tészta. Az ideális eredményhez érdemes inkább 300 g körüli tésztát számolni 1 bejglire, így elkerülhetjük a kirepedés veszélyeit.
A töltelék elkészítése nem nagy ördöngösség. A legnagyobb veszély az, hogy a kotnyeleskedő családtagok vagy barátok megeszik, mielőtt a kiszemelt helyére kerül. Érdemes átgondolni, hogy milyen adalékokkal tehetjük harmonikusabbá a töltelék ízét. A töltelékbe tett aszalt és kandírozott gyümölcsöket vágjuk minél apróbbra, mert ha nagyok a darabok, felvágáskor széteshetnek a szeletek.
A pihentetett tésztát liszt nélkül nyújtjuk ki. A tölteléket valamivel kisebb téglalapnyi méretben juttatjuk rá. Lehet két fólia közt kinyújtani, és óvatosan ráborítani, de kis odafigyeléssel ez fölösleges manőverré válhat. Tökéletes, ha óvatosan szétterítjük rajta. A feltekerésnél a tészta széleit ráhajtjuk a töltelékre, majd szépen felcsavarjuk. A kész rudak ezután hűvös helyre kerülnek. Első körben lekenjük őket tojássárgájával, hagyjuk rászáradni, majd megismételjük tojásfehérjével is, és ezt is hagyjuk megszáradni.
A sütésnél nem lehet egzakt módon hőfokokat és időtartamokat megadni. Minden sütő más, még az azonos típusúak teljesítménye is változó, élettartam és használat függvényében. Figyeljünk a bejglinkre, és ha jelzi, hogy változtatni kell, akkor igazítsuk hozzá a sütés paramétereit. A sütőt előmelegítjük 200, légkeveréses esetében 190 fokra. Körülbelül 15-20 perc, míg egy sütő bemelegszik. A legjobb, ha alul és felül is van fűtőszál a szerkezetben. Ez esetben csak az alsó szál melegítsen, és menjen a légkeverés. A sütőpapírral bélelt tepsibe tett rudakat behelyezzük a sütőbe, a legalsó pozícióba tett rácsra. E módon 15 percig sütjük, ha egyenetlenül sül, féltávnál megfordítjuk. Ezután csökkentjük a hőmérsékletet 10-15 fokkal, majd kinyitjuk pár másodpercre a sütő ajtaját, hogy távozzon a hő egy része. További 10 percig sütjük a bejgliket, úgy, hogy 6-8 perccel a vége előtt bekapcsoljuk a felső fűtőszálat is, hogy szépen megpirítsa a rudak tetejét. Több tepsit nem teszünk egyszerre a sütőbe.
Amikor elkészült, kiszedjük a sütőből a tepsit. Amennyiben több bejglink van a tepsiben, szorosan összetoljuk őket, de nem nyomkodjuk agyon. Hagyjuk kihűlni, majd felhasználásig egyesével, szorosan lefóliázzuk, és hűtőben tároljuk.
Várkonyi Ádám