2008. december. 22. 05:50 Gőgh Csilla Utolsó frissítés: 2008. december. 21. 22:28 Gasztro

Provence: tizenhárom karácsonyi desszert

Egy francia mondás szerint Provence megy a maga feje után. Nem csoda hát, hogy errefelé a karácsonyi asztalra is más kerül, mint frank hon többi vidékén. A vacsoramenü bőséges, ám hús nélküli, szerény fogásokból áll. Viszont a híres tizenhárom desszerttel zárul.

Az egyszerű ételek gyönyörűen feldíszített asztalra kerülnek. Valamennyi dísznek megvan a maga szimbolikus értelme. Az asztalt három terítő borítja, rajta három szimmetrikusan elhelyezett gyertya. A hármas szám a Szentháromságot jelképezi. A gyertyák körül piros bogyós fagyal, Jerikó rózsája vagy Szent Borbála búzája díszlik. A terítékek száma mindig eggyel több az asztalhoz ülőkénél. Ezt hívják a szegények terítékének. S ezzel emlékeznek a család valamelyik elhunyt tagjára is, akit így "hívnak" meg az ünnepi estére.

Mindjárt az étkezés elején tizenhárom kenyeret szolgálnak fel borral, amely az Utolsó vacsorát idézi Jézussal és a tizenkét apostollal. A tizenhármas szám még visszaköszön az este folyamán a desszerteknél. A számmisztika folytatódik: hét fogás következik, amely Krisztus hét sebére emlékeztet. Az ételek egyszerűsége az áldozatot és a szerénységet jelképezi. Bőségük azonban a jövőre és a jólétre utal. A vacsora általában a helyi sajátosságokhoz igazodik. A tengerparti városokban és falvakban a friss és szárított, sózott hal, míg beljebb a szárazföldön a zöldség (zöldségfondue), a hegyvidéken a tésztafélék dominálnak. A sajtok sehol sem hiányozhatnak.

A menü záróakkordja, ami tulajdonképpen a csúcspont: a tizenhárom desszert.

1. Le gibacier. Marseille-i specialitás. Olívaolajjal, narancsvirágvízzel, narancshéjjal készült kerek, omlós lepényféle. A hagyomány szerint nem szabad felvágni, csak törni belőle. Szentestén és Vízkeresztkor is fogyasztják.

2. Fehér és fekete nugát. Mézből, mandulából, cukorból készül. A fehér puhább, a sötét keményebb állagú. Előfordul, hogy mézes nugát fagylalttal helyettesítik.

3. A négy koldus. A mandula a dominikánusok, a mazsola az ágostonrendiek, a füge a ferencesek, a mogyoró pedig a karmeliták rendjét jelképezi.

4. Calisson. Cukormázas, édes és keserű mandulából készült krémmel, kandírozott gyümölcsdarabokkal töltött mandula alakú sütemény.

5. Friss gyümölcsök. Alma, körte, szőlő, narancs, téli sárgadinnye, mandarin, szilva, datolya.
6. Aszalt gyümölcsök
7. Kandírozott gyümölcsök
8. Birsalmasajt/birsalmás kenyér
9. Lekvárok
10. Panade (édes, tejes, sűrű kenyérleves).
11. Almás pite
12. Fenyőmagos aprósütemény
13. Almával, mazsolával, dióval töltött tésztabatyu

A bor természetesen a karácsonyi desszertek velejárója is. Jellemzően rasteau-i desszertbort vagy beaumes-de-venisei muskotályos bort fogyasztanak. Fűszeres, gyümölcsökből, virágokból házilag készült likőrt is felszolgálnak. Igen kedvelt a szirupos, fahéjas forralt bor is.

Fahéjas forralt bor

Forraljunk föl 2,5 deci vizet egy szelet citromkarikával, 2 rúd fahéjjal, 4 evőkanál cukorral, 2 csillagánizzsal és 1 darab szegfűszeggel. Forrás után egyenletesen főzzük, amíg besűrűsödik, sziruposodik. Levesszük a tűzhelyről, hozzáadunk egy liter fehér bort (traminit, zöldszilvánit), beleteszünk még egy-egy karika citrom-és narancsszeletet. Letakarjuk, negyedórát pihentetjük, mielőtt kitöltenénk.








hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.