2008. december. 20. 09:48 Utolsó frissítés: 2008. december. 22. 14:13 Gasztro

Fánk, flódni, torta és sólet - ételek hanukára

Szeretjük a csodákat, jöjjünk bárhonnan, tartozzunk bárhova is. Jó hinni, ünnepelni és persze enni.

Hanuka, avagy a fény ünnepe az idén december 21-én kezdődik. A zsidó családokban ilyenkor nyolc napon át minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg a menórán, a kilencágú gyertyatartón (egy ág a szolgagyertyáé).

A legenda szerint időszámítás előtt 165-ben a szíriai görögök megszentségtelenítették a jeruzsálemi szentélyt, amit később a zsidók visszafoglaltak tőlük. Ekkor mindössze egy korsó kóser olívaolajat találtak a szentélyben, ami egy napra lett volna elegendő, az új olaj előállításához viszont nyolc napra lett volna szükség. Ám csoda történt: az egy korsó olaj nyolc napon át égett s világított lángjával. Így lett e csodából a fény ünnepe. A történet előtt tisztelegve pedig hagyományosan olajjal sült ételek készülnek ezekben a napokban. Elmaradhatatlan a fánk és a túrótorta, de biztosan kerül az asztalra hagyományos sólet és flódni is.

Szalagos hanukai fánk

Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 dl meleg tej
5 dkg élesztő
5 dkg porcukor
1 kávéskanál só
5 dkg olvasztott vaj
3 db tojás sárgája
1 tojás
0,5 dl rum
1 narancs reszelt héja

Nagyon fontos, hogy minden hozzávaló legyen langyos. Érdemes a lisztet is egy kicsit megmikrózni, a tojásokat pár órával a dagasztás előtt kivenni a hűtőből. Az élesztőt egy kevés cukorral futassuk meg a tejben, majd mindent a tegyünk a dagasztógépbe, és húsz percig dagasszuk. A kelt tészta két titka az egyformán szobahőmérsékletű hozzávalók és az alapos kidolgozás. A tésztát langyos helyen duplájára dagasztjuk, majd ujjnyi vastagra nyújtjuk.

Fánkokat szaggatunk belőle, a közepébe mélyedést nyomva, ide kerül majd a lekvár. Letakarjuk egy konyharuhával, és hagyjuk még fél órát kelni. Egy nagy, mély serpenyőben olajat forrósítunk, és egyszerre 2–4 darabot kezdünk sütni, a lábos méretétől függően. Sok hely kell a fánknak, nagyra fog dagadni! Mikor az egyik fele szép piros lett (ez 0,5-1 perc), akkor megfordítjuk, és gyorsan le is fedjük. Így lesz a fánk szalagos, ha az egyik oldalát fedő nélkül, a másik oldalát pedig fedő alatt sütjük. Érdemes üveg fedőt használni, hogy mindig lássuk, mi történik, és nehogy elégessük a fánkot.

Jeruzsálemi túrótorta (Oldaltörés)

A jeruzsálemi túrótorta méltó versenytársa a New York-i sajttortának. De kicsit keletiesebb, különlegesebb a tésztája miatt.

Hozzávalók:
1 bögre kuszkusz
2 tojás
5 dkg vaj
1 evőkanál méz
1 csipet só
2 bögre forró víz

A kuszkuszt leöntjük forró vízzel, sózzuk, hozzákeverjük a mézet és a vajat, majd 20 percig lefedve pihentetjük. Mikor megpuhult, hozzákeverjük a tojásokat.

Túrókrém:

50 dkg tehéntúró áttörve
1 doboz natúr sajtkrém
2 tojás
1 nagy narancs héja
3 evőkanál méz

A krémet összekeverjük, majd egy tortaforma aljára sütőpapírt fektetünk. Erre simítjuk a kuszkusz felét, majd a túrókrémet. A tetejére a maradék kuszkusz kerül. 200 fokra előmelegített sütőben 40 percen át sütjük.

Mikor teljesen kihűlt a tetejét megszórjuk dióval, és a narancs levéből, illetve mézből kevert szirupot öntünk a felszeletelt tortára. Maga a torta egyáltalán nem édes, mindenképpen kell hozzá valamilyen édes szirup, de így az édességét már mindenki maga szabályozhatja.

Sütőben sült sólet (Oldaltörés)

Maga a szó eredetileg a francia chaud lit-ból származik, ami meleg ágyat vagy ágyban főttet jelent. A jiddis tsholnt vagy a cholent szó már eléggé hasonlít a mi sóletünkhöz.

A zsidók hagyományosan péntek estére készítik, és egész szombat estig melegen tartják, így nem szegik meg a tűzgyújtás tilalmát, mégis meleg étel kerül ünnepnapokon is az asztalukra.

Minél többféle hús van benne, annál jobb.

Többféle babból is készíthetjük. Használjunk fehér gyöngybabot és nagy szemű tarkababot is. Ami elmaradhatatlan, az a marha-velőscsont. Ha teszünk bele egy jó nagy csontot, akkor kifő belőle annyi enyv, hogy nem kell a sóletbe liszt, magától is besűrűsödik, sokkal jobb ízű lesz. Legjobb vastag falú, nehéz, öntöttvas lábosban sütni, de a kerámiatál is megteszi.

Hozzávalók:
0,5 kg gyöngybab (apró fehér bab)
0,5 kg nagy szemű tarkabab
20-30 dkg gersli
2 nagy fej hagyma
5 evőkanál libazsír
2 libacomb
2 db 20 cm-es marha velős csont
1 füstölt pulykacomb
1 kg kövér marhaszegy
2-3 babérlevél
só, egész bors
6 gerezd fokhagyma összezúzva
6 tojás

A tarkababot egész éjjel hidegvízbe áztatjuk, de a fehér gyöngybabot nem kell előre beáztatni. A libazsíron megfonnyasztjuk a hagymát, rászórunk egy sornyi tarkababot, majd gyöngybabot, és egy marék gerslit. Erre tegyük az egyik velőscsontot és a pulykacombot. Megint a kétféle bab, majd a gersli következik. Hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát és a babérlevelet. A tetejére tegyük a marhaszegyet és a libacombokat. Öntsük fel annyi vízzel, amennyi elfedi, tegyük bele a nagyon alaposan megmosott tojásokat, és mehet is a sütőbe. Kevergetni nem szabad, csak rázogatni, de ha mindössze nyolcvan fokon sütögetjük, akkor 8-10 órán át hozzá se kell nyúlni, elég megnézni, nem kell-e pótolni a folyadékot.

Flódni (Oldaltörés)

A flódni gyönyörűség a szájnak és öröm a szemnek! Egyszerűen nem lehet abbahagyni! Vigyázat, a flódni addiktív!

Tészta:
80 dkg liszt
40 dkg vaj vagy margarin
30 dkg porcukor
4 tojás sárgája
1 tojás
2 dl fehér bor
1 kávéskanál só

Robotgéppel gyorsan összegyúrjuk, és fóliába csomagolva 24 órát pihentetjük a hűtőben.

Almatöltelék:
1 kg alma meghámozva, vékony szeletekre vágva
1 evőkanál méz
1 evőkanál cukor
1 evőkanál fahéj
10 szem szegfűszeg (teatojásba téve)
1,5 dl fehér bor
zsemlemorzsa (1-2 evőkanál, amennyi a felesleges folyadékot felszívja)

Az almát a mézzel, cukorral, borral, fahéjjal, szegfűszeggel megpároljuk. Nem szabad túlfőzni! Szűrőbe tesszük, és teljesen lecsepegtetjük. Ezután keverjük bele a zsemlemorzsát. Fogjuk fel a lecsepegő bort, és azt használjuk a dióhoz is.

Diótöltelék:
40 dkg dió
20 dkg cukor
10 dkg mazsola
10 dkg étcsokoládé
1,5 dl bor (ha nem elég az almából maradt, akkor borral pótolni kell)
A diót durvára daráljuk, majd a többi hozzávalóval felfőzzük.

Máktöltelék:
40 dkg mák darálva
1 narancs héja belereszelve
2 dl baracklekvár
5 dkg cukor
10 dkg mazsola
1 dl bor
Felfőzzük, és elkeverjük benne a lekvárt: 5 dl házi, jó sűrű szilvalekvárt

Minden tölteléknek teljesen hidegnek kell lennie! A tepsit béleljük ki sütőpapírral. A tésztát osszuk öt részre, majd nyújtsuk őket akkora lappá, mint a tepsi. Tegyük az első réteget a tepsi aljára, majd kenjük meg diós töltelékkel. Erre rétegezzük szépen sorban a többi tölteléket, tésztával elválasztva. Végül befedjük az utolsó tésztával, amit megkenünk tojássárgájával, és megszurkálunk villával.

150 fokra előmelegített sütőben kb. 3 órát süssük a középső rácson. Ennyi idő alatt a közepe is szépen átsül, és a teteje is megpirul. Hidegen szeleteljük!

Szöveg és kép: Bodrogi Eszter
A szerző blogja, a Fűszer és Lélek itt, kattintson!

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.