Megszavazta az Európai Parlament, hogy az EU Ukrajnának a befagyasztott orosz vagyon jövőbeni hasznainak terhére legfeljebb 35 milliárd eurós hitelt adhat, amivel a korábbi kölcsönök terheit lehet kiváltani. A magyar EP-képviselők közül csak a Demokratikus Koalíció két politikusa támogatta a javaslatot.
Az Európai Parlament 518 szavazattal, 56 ellenében és 61 tartózkodás mellett jóváhagyta az Ukrajnát segítő új makroszintű pénzügyi támogatást. Ez a hitel az EU része a G7-ek tavaly júniusban elfogadott csomagjának, amelynek keretében 50 milliárd dollárig (kb. 45 milliárd euró) terjedő pénzügyi támogatást nyújtanak Ukrajnának. Az EU végső hozzájárulása ennél alacsonyabb is lehet, a többi G7-partner által nyújtott kölcsönök nagyságától függően.
A mostani döntés szerint az EU-ban található, befagyasztott orosz központi banki eszközökből származó jövőbeli bevételeket bocsátják Ukrajna rendelkezésére. Ez a pénz segít Ukrajnának az EU korábbi kölcsönének, valamint a többi G7-partner által nyújtott kölcsönök költségeinek fedezésében és a hiteltörlesztésben. Az új keretből származó összegeket 2025 végéig folyósítják.
A kölcsön feltétele, hogy „Ukrajna továbbra is elkötelezze magát a hatékony demokratikus mechanizmusok fenntartása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett”. Ezenkívül az Ukrajna-tervben felvázolt irányítási és ellenőrzési rendszerek, valamint a csalás és egyéb szabálytalanságok megelőzésére irányuló egyedi intézkedések erre a hitelre is vonatkoznak majd.
Oroszországnak meg kell fizetnie azért, hogy megtámadta az ukránokat, és brutálisan lerombolta az ország infrastruktúráját, városait, falvait és otthonait. Ukrajna újjáépítésének terheit azok fogják viselni, akik felelősek a pusztításért, nevezetesen Oroszország
– mondta Karin Karlsbro svéd képviselő, a téma jelentéstevője. Az uniós kormányokból álló Tanács már megállapodott a javaslatban, és a parlamenti szavazás után írásbeli eljárással kívánja elfogadni a rendeletet. Az EUrologus információi szerint ez már ezen a héten meg fog történni. A rendelet az EU Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.
Az ügy előzménye, hogy szeptemberben az Európai Bizottság 35 milliárd euróig terjedő uniós hitelt jelentett be Ukrajnának a G7-partnerek 50 milliárd dollár (mintegy 45 milliárd euró) összegű hitelnyújtási tervének részeként. Az orosz központi bank mintegy 210 milliárd euró értékű vagyonát az EU-ban tartják nyilván, amelyet továbbra is befagyasztva tartanak. Az uniós kormányok úgy döntöttek, hogy az ezekből a eszközökből származó nyereséget félreteszik, és a katonai erőfeszítések, illetve az ukrajnai újjáépítés támogatására fordítják.
A szavazási jegyzőkönyv alapján csak a két DK-s képviselő, Dobrev Klára és Molnár Csaba támogatta a javaslatot. A Tisza Párt hét képviselője közül hatan tartózkodtak, a hetedik, Magyar Péter neve nem szerepel a listán, vagyis nem szavazott. Csakúgy, mint az összes fideszes politikus, közülük egyik sem adott le szavazatot. A Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna pedig az előterjesztés ellen foglalt állást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.