Valószínűleg élete legnagyobb diplomáciai botrányát okozza ezekben az órákban Orbán Viktor. Az Európai Bizottságban komolyan felmerült, hogy lemondják a még csak tervezés alatt álló, szokásos testületi látogatásukat a magyar miniszterelnök moszkvai útja miatt. Más források szerint Putyin úgy tekint magyar vendégére, mint aki az EU álláspontját tolmácsolja.
Folyamatosan érkeznek a bírálatok Orbán Viktor pénteki moszkvai útjával kapcsolatban, amelyre a magyar miniszterelnök „békemisszióként” tekint – legalábbis a közösségi oldalára feltöltött fotója szerint, amelyen a soros magyar EU-elnökség logója is feltűnt.
Mindenki – beleértve Orbán Viktort is – azt hangsúlyozza, hogy ez egy bilaterális út, vagyis Magyarország és Oroszország közötti tárgyalás, nem pedig az EU és Oroszország közötti, mivel Orbánnak nincs, és nem is lehet mandátuma semmiféle egyeztetésre Putyinnal. Egy ember mégsem így gondolja, és ez nem más, mint az orosz elnök. Legalábbis az Anadolu török állami hírügynökség jelentése szerint
Putyin orosz elnök azt mondta Orbán magyar miniszterelnöknek, hogy várja tőle az EU álláspontját Ukrajnával kapcsolatban.
Az Európai Bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján Eric Mamer szóvivő kijelentette, hogy
Orbán Viktor miniszterelnök moszkvai látogatása megkérdőjelezi az Európai Bizottság közelgő látogatását Magyarországra.
Valamennyi elnökségi időszak kezdetét az egész biztosi kollégium ellátogat az adott országba, és egy-két napos informális egyeztetést tartanak. A budapesti útra már meg is volt az időpont – éppen a mai napra tervezték –, azonban ez mégsem vált hivatalossá, de ennek indokát nem közölték. Többen szervezési problémákra hivatkoztak, nem részletezve ezt. Az EUrologusnak korábban egy magas rangú bizottsági tisztviselő azt mondta, hogy majd „nyár után” utazik a testület Budapestre. Ez vált most bizonytalanná. Ha elmarad, az példa nélküli az EU történetében.
Eric Mamer azt is hozzátette: természetesen egyértelmű, hogy Orbánnak nincs tárgyalási mandátuma Putyinnal, de a szimbolika is egyértelmű, mivel erre az útra öt nappal az EU elnökségének átvétele után került sor.
Kaja Kallas, az Európai Unió kinevezett, de még meg nem választott külügyi főképviselője, jelenlegi észt miniszterelnök úgy fogalmazott:
Moszkvában Orbán Viktor semmilyen módon nem képviseli az EU-t vagy az EU álláspontjait. Az EU-elnöki pozíciót kihasználva zűrzavart szít.
Megszólalt Olaf Scholz német kancellár is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Tanácsot (az állam- és kormányfők fórumát, az EU legmagasabb szintű testületét) Charles Michel (a Tanács elnöke) képviseli a külpolitikában.
Az EU álláspontja világos: elítéljük az orosz agressziós háborút. Ukrajna számíthat a támogatásunkra
– tette hozzá Scholz. Gitanas Nausėda, Litvánia elnöke is elítélte az utazást. Az X-en azt írta, hogy „ha valóban békét keresel, nem fogsz kezet egy véres diktátorral, hanem minden erőfeszítésedet Ukrajna támogatására fordítod”.
Többen arra hívják fel a figyelmet, hogy az EU rendszeresen elítéli Oroszországot és annak vezetőjét az Ukrajna elleni agressziós háború miatt. Legutóbb éppen egy hete történt ilyen az állam- és kormányfők csúcstalálkozóján. Az ott elfogadott zárókövetkeztetésekben például a következő szerepelt:
Az Európai Unió továbbra is elkötelezett amellett, hogy Oroszországot és annak vezetését
maradéktalanul el kell számoltatni az Ukrajna elleni agressziós háború folytatása és a
nemzetközi jog szerinti más legsúlyosabb bűncselekmények, valamint a háborúja által okozott hatalmas károk tekintetében.
Ezt a dokumentumot Orbán Viktor is elfogadta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.