EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus hvg.hu 2024. március. 19. 18:29

A magyar kormány szerint az EU Ukrajna-politikája "tajvanizálódik"

Az Európa-ügyi miniszterek az állam- és kormányfők csütörtökön és pénteken tartandó csúcstalálkozóját készítették elő Brüsszelben, ennek megfelelően állították össze a napirendet is. A magyar álláspont szerint nem világos, hogy az EU mit akar Ukrajnában.

A mostani csúcs két központi témája az orosz–ukrán háború és a közel-keleti helyzet, illetve az ezekkel kapcsolatos európai fellépés. A gázai humanitárius válság miatt az EU-csúcson részt vesz António Guterres, az ENSZ főtitkára is, akinek jelenléte utal arra, hogy a civilek helyzete mára tarthatatlanná vált. Ukrajna kapcsán pedig online jelentkezik be az ülésre Volodimir Zelenszkij államfő. Ugyancsak fontos téma a csúcstalálkozón az európai biztonság- és védelempolitika, amellyel kapcsolatban az Európai Bizottság nemrégiben több javaslatot is megfogalmazott.

A miniszteri ülésen részt vevő Bóka János uniós ügyekért felelős tárcavezető kijelentette:

az utóbbi hetekben látjuk, hogy az az EU Ukrajnával kapcsolatos politikája tajvanizáció útjára lépett.

A miniszteri értelmezésben ez azt jelenti, hogy az uniós Ukrajna-politika stratégiai bizonytalanságot kelt, nem következetes és kiszámítható, Bóka szerint “ez nem szerencsés”, mert nyilvánvaló irányvonalat kellene kijelölni és tisztázni, mire milyen reakciót ad az EU.

Ezt azzal támasztotta alá a miniszter, hogy Ukrajna támogatásával kapcsolatban eddig az volt a bevett EU-s szófordulat, hogy ez addig tart, “ameddig csak kell”, most azonban az jelent meg, hogy az EU megad “bármit, ami szükséges”, de úgy tűnik, egy köztes megoldás is terjed a tagállamok között, ami így szól: “olyan intenzíven, ahogyan szükséges”.

A miniszter kiemelte, hogy a közel-keleti helyzettel kapcsolatban a magyar álláspont nem változott: Izrael államnak joga van az önvédelemhez és túszokat azonnal szabadon kell bocsátani.

Az EUrologus megkérdezte Bóka Jánost, hogy mi a kormány álláspontja a Gázában tapasztalható humanitárius válságról. A miniszter ismét hivatkozott Izrael állam önvédelemhez való jogára és úgy fogalmazott, hogy

a helyzet enyhítésére az érintett feleknek minden kezdeményezést mérlegelni kell.

Kiemelte, a humanitárius segítséget a rászorulóknak kell megkapniuk, ebből a szempontból fontos mérföldkő lesz az ENSZ szakosított szervének, az UNWRA-nak a működésével kapcsolatos vizsgálat eredménye. Az UNWRA-t azzal gyanúsították meg, hogy több Gázában dolgozó tagja részt vehetett az Izrael elleni október 7-i támadásban.

Bóka János megemlítette még, hogy a csúcstalálkozón szóba fog kerülni a migráció külső dimenziója, ezzel kapcsolatban a magyar kormány üdvözli az EU és Egyiptom között a hétvégén megkötött stratégiai megállapodást. Szintén érintik az állam- és kormányfők a mezőgazdaság ügyét, amellyel összefüggésben a miniszter rámutatott, hogy az ukrán piacnyitásnak a hátrányos következményei szinte valamennyi országban érzékelhetők, ezért új megközelítésre van szükség a jövőben.

zöldhasú