A Fidesz is támogatta azt a javaslatot, amely a fogyatékkal élők EU-n belüli szabad mozgását könnyíti meg.
Az Európai Parlament szakbizottsága elfogadta az uniós fogyatékossági kártya bevezetésére vonatkozó szabályozással kapcsolatos álláspontját, ami azt jelenti, hogy – a Parlament plenáris ülésének formális megerősítése után – megkezdődhetnek a tárgyalások a tagállamokkal. Az uniós kormányok már korábban kialakították véleményüket az Európai Bizottság javaslatáról, az egyeztetések várhatóan nem vesznek sok időt igénybe.
A javasolt irányelv bevezeti az egész EU-ra kiterjedő fogyatékossági kártyát, és megújítja a fogyatékkal élők európai parkolási kártyáját annak érdekében, hogy rövid távú utazásuk során ugyanazokhoz a különleges feltételekhez férhessenek hozzá, mint az adott tagállamban lakók, ideértve parkolási lehetőségeket is. A fogyatékossággal élő személyek ugyanis rendszeresen szembesülnek akadályokkal, amikor egy másik tagállamba utaznak, mivel fogyatékossági státuszukat nem ismerik el automatikusan és kölcsönösen valamennyi tagállamban.
A Foglalkoztatási és Szociális Bizottság 39 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyhangúlag fogadta el álláspontját a törvényjavaslattal kapcsolatban.
A javaslatban két dokumentumról van szó. A képviselők azt javasolják, hogy a rokkantsági igazolványt 60 napon belül, a parkolókártyát pedig 30 napon belül állítsák ki vagy újítsák meg. Bevezetik a parkolási kártya digitális változatának igénylését is, amely 15 napon belül elkészül.
Mindkét kártya fizikai és digitális formátumban, ingyenesen elérhető lenne – javasolják a képviselők. A képviselők felszólítják a tagállamokat és a Bizottságot, hogy hívják fel a figyelmet az Európai Fogyatékos Kártyára és a Fogyatékossággal élők Európai Parkolókártyájára, többek között egy olyan weboldal létrehozásával, amely tájékoztatást nyújt a kártyák beszerzéséről, használatáról és megújításáról az EU összes nyelvén és a nemzetközi jelnyelven.
E kulcsfontosságú jogszabály elfogadásával a fogyatékossággal élő személyek egy lépéssel közelebb kerültek az EU-n belüli szabad mozgáshoz. Jó úton haladunk az új törvény véglegesítése felé
- mondta a szavazás után Lucia Ďuriš Nicholsonová szlovák képviselő, a téma előadója.
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja üdvözli, hogy zöld utat kapott a tervezet a szakbizottságban és elkezdődhet az egyeztetés az EU-s intézmények között a részletekről
- írta az EUrológusnak is eljuttatott közleményben a szakbizottság magyar tagja, Kósa Ádám európai parlamenti képviselő. A fideszes politikus azonban felháborodásának is hangot adott. Szégyen, hogy az Ursula von der Leyen által vezetett Európai Bizottság teljes hivatali ideje alatt képtelen volt a fogyatékossággal élő emberek életkörülményeit javító jogszabályi javaslattal élni – írta Kósa. – Sajnálatos, hogy 100 millió fogyatékossággal élő EU állampolgár kevésbé fontos Brüsszelnek, mint az illegális migránsok vagy egyéb csoportok, melyek sokkal nagyobb figyelmet kaptak az elmúlt években. Az ideológiai viták helyett a valódi problémák megoldására van szükség, a fogyatékossággal élő emberek erre várnak egész Európában.
A javaslatot várhatóan még ebben a jogalkotási ciklusban, vagyis a júniusi EP-választások előtt véglegesítik, és azt követően hatályba is fog lépni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.