A magyar külügyminiszter a NATO-ban azt mondta, hogy Ukrajna nem Európáért, hanem saját magáért harcol, és nincs helye a NATO-ban. A katonai szövetség főtitkára szerint azonban az ukrán NATO-tagság közelebb van, mint valaha.
Történelmi ülésnek nevezte Szijjártó Péter, hogy első alkalommal ült össze a NATO-Ukrajna Tanács külügyminiszteri formációja. Aztán hozzátette, hogy ez a történelmi pillanat Magyarország miatt nem következett be korábban, merthogy a magyar kormány éveken keresztül blokkolta a magasabb szintű tárgyalásokat a kárpátaljai magyar kisebbség jogaira hivatkozva. Végül idén tavasszal a NATO főtitkára megelégelte ezt a helyzetet és a védelmi miniszterek közötti tárgyalást hívott össze, amit a magyar kormány nem ellenzett.
A NATO–Ukrajna Tanács ülése után Szijjártó Péter sajtótájékoztatóján – ahová csak kormánypárti magyar újságírókat hívtak – arról beszélt, hogy továbbra is érvényes a NATO azon döntése, mely szerint minden erőfeszítést meg kell tennie azért, hogy a NATO ne váljon hadviselő féllé az orosz-ukrán háborúban. Azt azonban megjegyezte a külügyminiszter, hogy „háborús, paprikás volt a hangulat", a béke szót pedig csak ő említette meg a felszólalók közül.
Szijjártó elmondta, hogy a tagállamok úgy döntöttek, meghosszabbítják Ukrajna számára a már hét éve létező gyakorlati támogatási programot, amelyben a szövetségesek önkéntes alapon vehetnek részt, és amely Ukrajna NATO-tagságra való felkészítését szolgálja.
Természetesen kiállunk Ukrajna mellett, de ami Ukrajnában zajlik, az nem a mi háborúnk
– jelentette ki és nyomatékosan hozzátette, hogy a magyar kormány elutasítja, hogy Ukrajna az európai békéért harcolna, mivel Szijjártó szerint Ukrajna saját magáért harcol.
Az ukrán NATO-tagság kapcsán kijelentette, hogy Ukrajna mint háborúban álló ország nem tenne hozzá az észak-atlanti térség biztonságához, ezért nem lehet tag. Illetve – fűzte tovább –, mivel a NATO értékközösség, ezért
nincs helye olyan országnak közöttünk, amely folyamatosan megsérti, elveszi, visszaszorítja a nemzeti kisebbségi közösségek jogait.
A magyar külügyminiszter felhívta a figyelmet, hogy a NATO által előírt reformprogramban szerepel, hogy Ukrajnának tiszteletben kell tartania a kisebbségi jogokat, de Szijjártó szkeptikus, mert
ukrán nyilatkozatokkal már tele van a padlás.
A nem sokkal dél előtt kezdődő „sajtótájékoztatót" a közösségi médiában, valamint a Hír Tv és a köztévé műsorán élő, egyenes adásban lehetett követni. Éppen az időbeli egybeesés miatt Szijjártó Péter elköszönésekor elnézést kért azért, mert miatta nem lehetett látni és hallani a köztévén a déli harangszót.
A Szijjártó által elmondottakhoz képest a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg máshová helyezte a hangsúlyt sajtótájékoztatóján, amely bármely akkreditált újságíró előtt nyitva állt.
Megvitattuk Ukrajna tagsághoz vezető útját is. A szövetségesek egyetértenek abban, hogy Ukrajna a NATO tagja lesz. Most ajánlásokat tettünk Ukrajna kiemelt reformjaira vonatkozóan. Beleértve a korrupció elleni küzdelmet, a jogállamiság megerősítését, az emberi jogok és a kisebbségi jogok támogatását. Ukrajna közelebb van a NATO-hoz, mint valaha
– fogalmazott a főtitkár. A NATO–Ukrajna Tanács nyilatkozatában pedig – amelyet a magyar fél is támogatott – ez olvasható az ukránoknak megfogalmazott ajánlásokkal kapcsolatban:
a Szövetség támogatni fogja Ukrajnát ezen reformok végrehajtásában a jövőbeni NATO-tagság felé vezető úton.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.