Jelentős fordulat állt be a magyar politikában Ukrajnával összefüggésben – erről Szijjártó Péter számolt be, bár nem ezekkel a szavakkal. A külügyminiszter a NATO főtitkárával tárgyalt, ezt követően tette a bejelentést.
Az uniós Európa-ügyi miniszterek brüsszeli tanácskozásán (ahol egyébként Varga Judit szokta képviselni Magyarországot) részt vevő Szijjártó kedden délelőtt találkozott Jens Stoltenberggel. Ezt követően kizárólag kormánypárti magyar újságíróknak tartott sajtótájékoztatót a miniszter, amelyen elmondta, hogy a főtitkárral folytatott megbeszélésén szóba került Ukrajna NATO-integrációja. Magyarország 2015 óta blokkolja ezt a folyamatot, arra hivatkozással, hogy Ukrajnában folyamatosan csorbítják a nemzeti közösségek, közöttük a magyar nemzeti kisebbség jogait.
A blokkolás azt jelenti, hogy a magyar kormány nem járult hozzá ahhoz, hogy nagykövetinél magasabb szintű egyeztetést folytasson a katonai szövetség az ukrán féllel. Így aztán mindig valamilyen kerülő úton sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni a NATO-s és az ukrán minisztereket, például úgy, hogy nem hivatalos ülésnek, hanem munkavacsorának nevezték az eseményt.
Közben folyamatosan igyekeztek meggyőzni a magyar kormányt, hogy az ukránokkal fennálló vitáikat ne a NATO-integráció rovására intézzék el.
Hatalmas és folyamatos az óceán mindkét oldaláról a nyomás arra nézve, hogy Magyarország adja fel ezt a pozícióját
– fogalmazott Szijjártó. Majd hozzátette, hogy a Jens Stoltenberggel folyatott megbeszélésen a NATO főtitkára közölte vele, hogy a magyar álláspont dacára „különböző okok miatt” az április 4-5-én tartandó NATO-külügyminiszteri ülés időpontjára összehívja a NATO-Ukrajna miniszteri szintű egyeztetést is.
Ez a döntés sérti a NATO egységét, az eljárásrendet, de nem tehetünk mást, mint tudomásul vesszük
– mondta ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter, aki megjegyezte, hogy a főtitkár ígéretet tett arra, hogy teret ad a kisebbségvédelemmel kapcsolatos felvetéseknek.
Szijjártó leszögezte: Semmilyen integrációs közeledés nem támogatunk, míg helyre nem állítják a magyar nemzeti közösség azon jogait Ukrajnában, amellyel már 2015 előtt rendelkezett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.