EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2022. május. 31. 16:43

Véget ért az EU-csúcs: közös gázbeszerzésről és a védelmi költségek növeléséről döntöttek

Brüsszelben véget ért az uniós állam- és kormányfők kétnapos rendkívüli, az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos csúcstalálkozója. Míg az első napot beárnyékolták az olajembargóval kapcsolatos viták, a második nap során már sokkal nagyobb egyetértésben nyilatkoztak tagállami vezetők.

A 27 állam- és kormányfőhöz az élelmiszerbiztonságról szóló napirend tárgyalása során online csatlakozott Macky Sall, Szenegál elnöke, aki egyben az Afrikai Unió elnöki posztját is betölti. Macky Sall azt mondta a vezetőknek, hogy Afrikában „nagyon súlyos és riasztó” a műtrágya- és élelmiszerhiány, és figyelmeztetett, hogy az EU-t hibáztató orosz narratíva „kint van” Afrikában. Ugyanakkor az Afrikai Unió elnöke azt tervezi, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal az esetleges élelmiszerválságról. Ezzel párhuzamosan Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a jövő héten New Yorkba utazik, hogy találkozzon António Guterres ENSZ-főtitkárral.

Macky Sall, Szenegál elnöke beszél az EU-csúcson Brüsszelben, 2022.05.31.
AFP / Olivier Matthys

Jelenleg az okozza a legnagyobb problémát, hogy 22 millió tonna gabona várja ukrán raktárakban, hogy elszállítsák, azonban az orosz hadihajók blokkolják az ukrán kikötőket. A csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy az EU-tagországok rekordméretű gabonaexportra – mintegy 14 millió tonnára – számítanak az elkövetkező években. Ezzel az EU segít leküzdeni az orosz–ukrajnai háború okozta súlyosbodó élelmiszerválságot. Azt is mondta az elnök, hogy az EU-s szankciók szándékoltan nem érintenek orosz élelmiszeripari termékeket, vagy műtrágyát, azokhoz a világpiacon továbbra is hozzá lehet férni.

Az állam- és kormányfők megtárgyalták az EU energiahelyzetét, ideértve az energia árát is.

Az energiáról szóló vita alkalom volt arra, hogy megerősítsük eltökéltségünket, hogy európaiként szembenézzünk ezzel a kihívással

- mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.

A vezetők zöld utat adtak az Európai Bizottság által bemutatott REPowerEU-tervnek is, amely 300 milliárd eurós finanszírozást biztosít négy fő területen:

  • megújulók energiatermelése,

  • energiabeszerzés diverzifikálása,

  • energiahatékonyság és

  • beruházás az energiainfrastruktúrába.

Ehhez a témához fűzte hozzá Von der Leyen elnök, hogy az EU létrehozott egy munkacsoportot közös gázbeszerzések koordinálására, amely hamarosan az első pályázati kiírást is megjelenteti. Megjegyezte azt is, hogy a munka már folyik, ennek eredményeképpen az EU az első negyedévben megduplázta LNG-vásárlásainak mennyiségét, az előző év hasonló időszakához képest. Azt is eredményként könyvelte el, hogy az uniós gáztározók 41 százalékban vannak feltöltve, ami 5 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt ilyenkor.

Ursula von der Leyen és Charles Michel
AFP / Nicolas Economou / NurPhoto

Végül abban is megegyeztek a tagállamok, hogy növelik a védelmi kiadásaikat. A következő szempontokat tartják majd elsődlegesnek:

  • a készletek feltöltése,

  • a beszerzés észszerűsítése, beleértve a közös beszerzést a szükségtelen költségek csökkentése érdekében és

  • a tagállamok közötti interoperabilitás erősítése.

A csúcstalálkozó zárókövetkeztetései itt olvashatók.
zöldhasú
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.