Az Európai Parlament megtárgyalta az Európai Bizottság tavalyi jogállamisági jelentését. Állásfoglalásukban szorgalmazták, hogy ebben az évben már ajánlásokat is fogalmazzanak meg a tagállamoknak, amelyek közül a legtöbbször Magyarországot és Lengyelországot bírálták.
Az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság hivatalba lépésekor vállalta, hogy minden évben minden tagállamra nézve, azonos értékelési rendszerben elkészíti éves jogállamisági jelentését. Ebben kitérnek a korrupció elleni küzdelemre, a sajtó szabadságára és sokszínűségére, az igazságszolgáltatás helyzetére és a fékek és ellensúlyok rendszerére. Ezt a jelentést az Európai Parlament is megvizsgálja és egy állásfoglalásban értékeli. A 2021-es jelentésre vonatkozó értékelés készült el most, az EP a következő megállapításokat tette:
- szélesebb körű vizsgálatot és mélyrehatóbb, átláthatóbb értékelést várnak,
- országonként konkrét ajánlásokat és célokat kellene megfogalmazni,
- a vizsgálat eredményét össze kellene kapcsolni az uniós szintű korrekciós intézkedésekkel,
- a jogállamiságra és az európai civil társadalmi térre vonatkozó mutatókra van szükség.
A képviselők üdvözlik, hogy a Bizottság szándékai szerint a 2022-es jelentés már országonkénti ajánlásokat is tartalmazni fog. Javaslatuk szerint közvetlenül össze kell kapcsolni a jogállamisági jelentést és a korrekciós intézkedések – azaz a 7. cikk szerinti eljárás, a jogállamisági feltételrendszer és a kötelezettségszegési eljárások – használatát. „Ha hagyjuk leromlani a jogállamiságot, akkor az Unió tartópillérei fognak leomlani. Ma egyértelmű elvárásokat fogalmaztunk meg az Európai Bizottság számára: helyt kell állnia a szerződések őreként. A Bizottság éves jogállamiság jelentésének pedig húsbavágónak kell lennie, ha nem akarunk egy újabb olyan eszközt, amit a vonakodó tagállamok egyszerűen figyelmen kívül hagynak” – kommentálta a jelentést a téma előadója, a német zöldpárti Terry Reintke.
A parlamenti jelentésben egyébként Magyarországot és Lengyelországot említették messze a legtöbb alkalommal, mint olyan országokat, ahol a helyzet aggodalomra ad okot. A dokumentumot 429 szavazattal, 131 ellenszavazat és 34 tartózkodás mellett fogadták el, a magyar ellenzéki képviselők támogatták, a fideszesek (ideértve a KDNP politikusát) pedig ellenezték.
Ugyanakkor a témához kapcsolódó tegnapi vitában érdekes volt megfigyelni a magyar–lengyel viszony alakulását, különösen Novák Katalin köztársasági elnök egy nappal korábbi lengyelországi látogatásának fényében. Míg a magyar szónok, Gál Kinga kitért arra, hogy szerinte nem csak a magyar, hanem a lengyel kormánnyal szembeni bírálatok is alaptalanok, sőt, Soros-szervezetek által tollba mondott hazugságok, addig a lengyel kormánypártiak – Dominik Tarczynski, Zdzisław Krasnodebski, Beata Kempa, Bogdan Rzonca képviselők – úgy tettek, mintha Magyarország nem is létezne. A saját kormányukat megvédték és támadták az Európai Bizottságot, de a Fidesz védelmében egyetlen szót sem ejtettek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.