Két francia miniszternek is beolvasott a fideszes EP-képviselő, Hidvéghi Balázs, de a válasz sem maradt el. A téma a jogállamiság és a hetes cikkely szerinti eljárás volt az Európai Parlamentben.
Éric Dupond-Moretti igazságügyi és Clément Baune Európa-ügyi miniszter számolt be a francia uniós elnökség féléves terveiről az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) előtt. A két miniszter sok kérdést kapott a magyar és a lengyel jogállamisággal összefüggésben, illetve az ezzel kapcsolatos eljárásokról. Elmondásukból kiderült, hogy ez a vita több síkon is zajlik:
- a hetes cikkely szerinti eljárás keretein belül,
- az Európai Bizottság éves jogállamisági országjelentése, és
- az uniós költségvetési források védelmére meghozott jogállamisági mechanizmus kapcsán.
Éric Dupond-Moretti azt mondta, hogy Franciaország maximálisan elkötelezi magát az európai jogrend védelme mellett. Hozzátette, hogy minden egyes tagállamnak saját belső jogrendjében kell mindezt ezt megvalósítania, ugyanakkor
maga a jogállamiság kötelező.
A miniszter úgy érvelt, hogy nem mindig értünk egyet egy bírósági döntéssel, mindig van vesztes és nyertes egy perben, de a jogalkotás és igazságszolgáltatás csak úgy működhet, hogy mindenki elfogadja ezt az ítéletet.
A képviselők kérdéseket is tehettek fel. A függetlenként és a bizottság póttagjaként felszólaló Hidvéghi Balázs arról beszélt, hogy a jogállamiság vita politikai-ideológiai harccá vált, amelynek során kettős mércét alkalmaznak. Felhívta a francia miniszter figyelmét arra, hogy például Franciaországban az ügyészség a kormány alá rendelve dolgozik, és az igazságügyi minisztérium felügyeli.
Minden tagállamnak megvannak a megoldásai, de nem lenne szabad ezt politikai támadások jogalapjaként használni, a kettős mércének nem lenne szabad helyet kapnia Európában
– mondta Hidvéghi. A francia igazságügyi miniszter úgy ítélte meg, elképzelhető, hogy a magyar politikus nem ismeri jól a francia minisztériumok jogállását. Éric Dupond-Moretti szerint magas szintű függetlenséget élvez az ügyészség és a bíróság is Franciaországban, s ezt megerősítette az Európai Bíróság is.
Úgyhogy ezen ne vitatkozzunk
– kérte Dupont-Moretti Hidvéghit. Clément Baune pedig eloszlatott egy magyar kormánypárti aggodalmat. Arról volt szó ugyanis, hogy mikor lesz újabb meghallgatás a Magyarországgal szemben folyó hetes cikk szerint eljárás keretein belül. A tagállamok már több meghallgatást is tartottak, de nem sikerült megegyezni arról, hogyan folytassák az eljárást. Ezért a franciák úgy gondolják, hogy újabb meghallgatást kell tartani, a magyar kormányzati szereplők és kormánypárti sajtó pedig azt a vádat fogalmazta meg, hogy ezzel is be akarnak avatkozni a magyar választási kampányba, és végeredményben befolyásolni szeretnék a választások kimenetelét.
A Magyarországgal kapcsolatos meghallgatást a választások után tartjuk, hogy ne érhessen bennünket az a vád, hogy bele akarunk avatkozni a magyarországi választásokba
– jelentette ki Clément Baune. Neki is megismételte Hidvéghi Balázs azt, hogy a jogállamisági vita csak egy politikai zsarolóeszköz. Ezzel a francia politikus nem értett egyet, hangsúlyozta, hogy ami történik a jogállamiság terén, az csak az uniós alapszerződés alkalmazása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.