EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Arató László (EUrologus) 2021. december. 13. 12:11

Ezért jön Macron Budapestre

A francia elnök hétfői budapesti látogatása két szempontból fontos: egyrészt ezen a héten tartják a soron következő találkozójukat az állam- és kormányfők Brüsszelben, másrészt január 1-jétől Franciaország veszi át az elnöki teendőket.

Bár még Szlovénia tölti be az unió soros elnöki tisztjét, gőzerővel készül a feladatok átvételére, pontosabban, újak megfogalmazására Franciaország. Ennek megfelelően Emmanuel Macron a V4-ekkel stratégiai célokról is egyeztet Budapesten.

A volt szovjet utódállamokkal fenntartott kapcsolatok terén – földrajzi helyzetüknél fogva is – fontos szerepük van a visegrádi országoknak. A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy mégiscsak egy olyan területről beszélünk, amely kisebb-nagyobb (inkább nagyobb) mértékben orosz befolyás alatt áll, ezért a keleti partnerekről nem lehet beszélni anélkül, hogy a Moszkvához fűződő viszonyról ne tennének említést. Ebben már korántsem egységesek a visegrádi országok.

Ami a közeljövőt illeti, már szerdán EU-Keleti Partnerség csúcstalálkozó lesz Brüsszelben, amit másnap a hagyományos vezetői értekezlet követ. A csütörtöki uniós csúcstalálkozó három témája is szorosan kapcsolódik a francia elnökségi prioritásokhoz. Az állam- és kormányfők napirendjükre tűzték a közös védelempolitikához kapcsolódó, úgynevezett stratégiai iránytű kérdését, a migráció külső aspektusait és februári EU–Afrika-csúcstalálkozó előkészítését. Emmanuel Macron nagyon szeretne ezeken a területeken gyors előrelépést. Mint ahogy a francia elnökséget is egyfajta repülőrajt jellemzi, ennek is tudható be az intenzív diplomáciai előkészítés. A francia elnökválasztás ugyanis éppen az elnökség időszakára esik, ezért Macron szeretne a fontos dossziékban nagyon gyors megegyezéseket, hogy aztán a második negyedévre már csak a döntések pontosítása maradjon. A migrációs megállapodás egy olyan téma, amelyhez meg kell nyerni a visegrádi országok – de leginkább Magyarország – támogatását, nem véletlen, hogy a kormányzati kommunikációban ismét hangsúlyos ez a téma.

A franciák előtt van egy jó minta: 2020 második felében a német elnökség célja a jogállamisági mechanizmus jogszabályba öntése volt – sikerült. Hasonló céljaik vannak a franciáknak a migrációval és menekültüggyel kapcsolatban, nem utolsó sorban azért is, mert ez az elnökválasztási kampányban is jól jönne Macronnak.

Nyitóképünk Orbán Viktor és Emmanuel Macron 2020 februári találkozóján készült.

zöldhasú