EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. október. 29. 10:15

Hatvan év múlva lesz teljes a nemek közötti egyenlőség

A nemek közötti egyenlőség javítása érdekében szükséges intézkedéseket javasol az Európai Parlament Nőjogi és Esélyegyenlőségi Szakbizottsága. Bár EU-szerte csökken a nemek közötti szakadék, ebben az ütemben haladva hatvan év kell a teljes egyenlőség eléréséhez. Üzentek a magyar parlamentnek is.

A parlamenti szakbizottság nagy többséggel fogadta el állásfoglalását a nők jogainak védelme és a nemek közötti egyenlőtlenségek csökkentése érdekében. A dokumentumban a képviselők emlékeztetnek arra, hogy az egyenlő bérezés és az egyenlő bánásmód elengedhetetlen előfeltétele a nők egyenlő jogainak, gazdasági függetlenségének és karrierjének kiteljesedésének.

Jelenleg az EU-ban a nemek közötti bérszakadék 14,1 százalék, a nyugdíjszakadék pedig sokkal több, 37 százalék, ezért a tagállamoknak gyakorlati intézkedéseket kell tenniük ennek csökkentése érdekében. Ezek egyik például, hogy a vállalkozásokat meg kell büntetni, ha nem tartják be a munkaügyi szabályokat. Az Európai Bizottságnak már létezik egy jogszabály-javaslata, amely a fizetések átláthatóságát tenné kötelezővé egy adott munkahelyen. Így elejét lehetne venni, hogy azonos munkakörben a nőket alacsonyabb fizetésért foglalkoztassák.

A képviselők azt kérik az EU-tól és tagállamaitól, hogy az egyenlő és teljes mértékben fizetett szabadságok javításával erősítsék meg az anyasági és apasági jogosultságokat. Rugalmas munkavégzést kérnek a szülési, apasági és szülői szabadságot követően, valamint több befektetést a magas színvonalú és helyi gyermekgondozási szolgáltatásokba.

A nőkkel szembeni erőszak leküzdése érdekében speciális programokra van szükség az áldozatok védelmére és megfigyelésére, valamint olyan intézkedésekre, amelyek javítják az igazságszolgáltatáshoz és a menedékhez való hozzáférést. A parlamenti bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy a nemi alapú erőszak leküzdéséhez Bulgáriának, Csehországnak, Magyarországnak, Lettországnak, Litvániának és Szlovákiának ratifikálnia kell az Isztambuli Egyezményt.

Végül kitérnek a szexuális és reproduktív egészséghez és jogokhoz való hozzáférés biztosítására is. Úgy vélik, ez alapvető jog, és ide kell érteni a biztonságos és legális abortuszkezelést is. Ennek megtagadása ugyanis a nők és lányok elleni erőszak egy formája.

zöldhasú