Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#női_jogok

Élet+Stílus Galicza Dorina

Teherán utcáiról a focivébén és a Tiktokon át a béke Nobel-díjig – az iráni nők tiltakozásának egy éve

A nők elleni rendszerszintű elnyomás és erőszak, valamint a halálbüntetés ellen évek óta harcoló Nargesz Mohammadi iráni aktivista kapta idén az emberi jogokért folytatott küzdelem talán legnagyobb elismerését. A Nobel-békedíj ismét felhívja a figyelmet az Iránban zajló tüntetésekre, a nők szabadságjogainak hiányára és az elnyomó rezsimre, amely épp egy évvel ezelőtt kapott igazán nagy nyilvánosságot.

Élet+Stílus V.É.

Novák Katalin furcsán kilógott a világ egyik legnagyobb nőjogi konferenciájáról

A ruandai nagyszabású rendezvény sok olyan ügy mellett áll ki, amelyet a köztársasági elnök Magyarországon inkább hátráltat, mint előremozdít. A legfontosabb üzenete pedig, miszerint Magyarországnak női köztársasági elnöke van, aki három gyereket szült, igazán kevésnek és közhelyszerűnek tűnt egy olyan sűrű mezőnyben, ahol a világ vezető nőjogi aktivistái gyűltek össze, hogy valós problémákra valós megoldásokat találjanak.

Renew Europe

Megdöbbentő, hogy hányan élnek fizikailag is bántalmazó kapcsolatban Magyarországon

Egy kéretlen beszólás vagy érintés, egyenlőség a munkahelyeken, hasonló munkáért hasonló bér, társadalmi láthatóság és képviselet: mind olyan ügyek, amelyek ellen vagy amelyekért még manapság is harcolni kell. Milyen helyzetben vannak a nők itthon és más, külföldi országokban? Melyek azok a problémák, amelyek kortól és társadalmi státusztól függetlenül mindenkit érintenek? Ha vannak eredmények, akkor melyek azok, amelyek előre mozdították a női egyenjogúság ügyét? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ cikkünkben.

hvg360 Arató László (EUrologus)

A nők a háborúk sokszoros áldozatai, de megmentésük egyelőre csak papíron körvonalazódik

Létezik egy ENSZ-határozat, amely szerint válságövezetekben túlélőközpontokat kell létrehozni a bajban lévő nők számára. A helyzet ehhez képest az, hogy Ukrajnában az oroszok anyaotthonokat is bombáznak, a világ más területeiről elmenekülő nők és lányok pedig halmozottan vannak kitéve a veszélyeknek. Brüsszelben civilek és politikusok vitatkoztak erről.

Világ Deutsche Welle

Ki volt az a 23 éves fiatal nő, akinek egy fejkendő miatt kellett meghalnia Iránban?

Évtizedek óta nem volt akkora tiltakozó megmozdulás Iránban, mint amelyet Dzsina Mahsza Amini erőszakos halála váltott ki ez év szeptemberében. A 23 évesen elhunyt kurd nő bűne az volt, hogy megsértette az Iráni Iszlám Állam szigorú öltözködési szabályait, amikor nem viselte „szabályszerűen” fejkendőjét, majd ellenállt a rendőrségi őrizetbevételkor. A Deutsche Welle fárszi nyelvű szerkesztősége a Der Spiegel című német politikai hetilap munkatársával közös riportban emlékezik Aminire, amelyhez megkeresték az elhunyt Iránban és Európában élő rokonait.