Élet+Stílus HVG 2024. december. 13. 14:36

Eljárást indítottak Iránban egy énekesnő ellen, mert fedetlen hajjal és vállakkal adott koncertet a YouTube-on

Az iráni hatóságok szerint a koncert „nem felelt meg az ország jogi és kulturális normáinak”.

Eljárást indítottak Iránban Parastoo Ahmadi énekesnő ellen, aki a vállait nem takaró estélyi ruhában és fedetlen hajjal adott YouTube-koncertet szerda este – írja az ABC News.  

A koncertfelvételt péntek délután már közel egymillió megtekintésnél tart a videómegosztón, a koncertről készült rövid előzetest pedig több mint hárommillió alkalommal nézték meg az Instagramon. 

Az iráni hatóságok csütörtök reggel indították el az eljárást, mondván, „illegális koncertről” van szó, mivel „nem felelt meg az ország jogi és kulturális normáinak”. 

کنسرت کاروانسرا با صدای پرستو احمدی

من، پرستو؛ دختری که می‌خواهم برای مردمی که دوستشان دارم بخوانم. این حقی است که نمی‌توانستم از آن چشم بپوشم؛ خواندن برای خاکی که عاشقانه دوستش دارم. اینجا، در این نقطه از ایران عزیزمان، در این تکه‌ای که تاریخ و اسطوره‌های ما به هم پیوند می‌خورند، صدای من را در این کنسرت فرضی بشنوید و خیال کنید، این وطن زیبا را…

Iránban a nőknek tilos szólóban énekelniük, valamint nyilvánosan fedetlen hajjal és testrészekkel – az arc és a kézfejek kivételével – mutatkozniuk. Az iszlám köztársaságban már többször indítottak eljárást művészek és énekesek ellen, és többek között a rezsim elleni propaganda terjesztése miatt vádolták meg, majd ítélték el őket. 

Nőjogi aktivisták szerint a Ahmadi koncertje folytatása annak az ellenállásnak, amelyet iráni nők egy csoportja indított az iráni rezsim ellen. A jogvédők szerint 2022-ben és 2023-ban több százan haltak meg és több tízezer embert tartóztattak le azok közül, akik a nők jogainak védelmében és a nők jobb életkörülményeiért tüntettek Iránban. A tiltakozások azt követően indultak, hogy Mahsza Amini, egy 22 éves nő meghalt a rendőrség őrizetében, ahova azért került, mert nem viselt hidzsábot. 

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 14. 20:00

Hasonlíthattak Sophia Lorenre vagy Brigitte Bardot-ra, de csak egy bizonyos dekoltázsmélységig – ilyen volt nőnek lenni a szocializmusban

Miért számított az ötvenes években magánlázadásnak a rúzsos száj, a festett haj és a pirosra lakkozott köröm? Milyen volt az a darabka Nyugat, amit Zalatnay Sarolta és Koncz Zsuzsa hozott be az országba a táncdalfesztiválokon? Miként működött a seftelés a szépségiparban? És a sufnituning, aminek halálos áldozata is lett egy Népszínház utcai állami fodrászatban? Erről beszélgettünk Magyari Hajnalkával, a Trendi nő a szocializmusban című könyv szerzőjével, aki azt is elmondta, mi volt a valós ára annak, hogy két kiló krumplinak megfelelő összegért már be lehetett ülni egy arckezelésre.