A helyi és regionális önkormányzatokat tömörítő uniós testületben, a Régiók Európai Bizottságában is otthagyta az Európai Néppártot a Fidesz, és összeállt a lengyel kormánypárt által irányított konzervatívokkal.
"Forrásaim szerint a Fidesz delegációja távozott az Európai Unió Régiók Bizottságában az Európai Néppárt frakciójából és az EU-szkeptikus Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjában fognak tovább politizálni" – adta hírül Facebook-oldalán Ujhelyi István MSZP-s EP képviselő.
Ellenőriztük a hírt és valóban: a fideszesek frakciót váltottak: eddig a legtöbb képviselővel rendelkező néppárti csoportban foglaltak helyet, most azonban a hat közül a negyedik legnagyobb frakcióban ülnek, a fideszes csatlakozókkal együtt 32-en vannak, a néppárton kívül a szociáldemokratáknak és a liberálisoknak is több képviselőjük van. (A rendes tagokat számolva: Néppárt 110, szocdemek 92, liberálisok 50 fő.)
A Régiók Európai Bizottsága az Európai Unió régióinak és városainak szószólója. Az Európai Unió különböző részein működő helyi és regionális önkormányzatokat képviseli, és tanácsokat ad azokkal az új jogszabályokkal kapcsolatban, amelyek hatással vannak a régiókra és a városokra (az uniós joganyag 70 százaléka ilyen).
Az Régiók Bizottsága politikai közgyűlés, amelynek valamennyi uniós országból összesen 329 tagja és 329 póttagja van. A tagok és póttagok helyi vagy regionális szinten megválasztott képviselők (például polgármesterek vagy régiók elnökei). Fizetést nem, csak költségtérítést kapnak. Magyarországnak 12 rendes és 12 póttagja van, közülük összesen 17-en fideszesek (8 rendes tag és 9 póttag). A Régiók Bizottságának honlapján már az ECR-frakció tagjaiként tüntetik fel őket.
Az Európai Parlamentben a Fidesz a sorozatos botrányok után idén év elején lépett ki az Európai Néppárt frakciójából. Az EP-ben azonban azóta is függetlenként politizálnak, vállalva ezzel, hogy befolyásos parlamenti pozíciókat, illetve megszólalási, képviseleti lehetőségeket veszítettek el. A fideszes delegáció előtt három lehetséges utat szoktak említeni:
csatlakoznak a lengyel kormánypárti képviselők által irányított ECR-frakcióhoz, vagy
a szélsőjobbos Identitás és Demokrácia csoport tagjai lesznek, ahol tárt karokkal várják őket, vagy
főként az előbbi két csoport tagjaira támaszkodva egy önálló, de létszámában nem befolyásos képviselőcsoportot hoznak létre, aminek köszönhetően az ECR- és az ID-frakció minden bizonnyal megszűnik.
Ujhelyi István szerint egyértelmű, hogy az EU-val háborút viselő lengyel kormánypártiakat is sorai között tudó Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoportjában fogják folytatni a fideszesek.
Most már világos, hogy csak idő kérdése és megérkeznek oda. Összenő, ami összetartozik
– jelentette ki a szocialista képviselő. A konzervatív képviselőcsoport hitvallásában a következők olvashatók: „Az ECR csoport elkötelezett egy virágzóbb, biztonságosabb és decentralizáltabb Európa mellett, amelyet a helyi közösségek vezetnek a nemzeti kormányokkal partnerségben. A kormány akkor uralkodik a legjobban, ha hallgat a polgárokra, és felelősségteljesen költi el az adófizetők pénzét, ezért hangsúlyozzuk a realizmus, a szubszidiaritás és a demokrácia elveit.”
Elnökük, Władysław Ortyl szerint frakciójuk jobbközép irányultságú és eurorealista.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.