Bár csütörtökön este zajlott le a több mint két órás vita a magyar homofóbtörvényról az uniós csúcstalálkozón, a pénteki nap után is ez a téma foglalkoztatott a legtöbbeket.
Azt a korábbi híradásokból lehetett tudni, hogy csak a szlovén és a lengyel kormányfő vette védelmébe a magyar miniszterelnököt, a többiek – márpedig minden tagállami vezető hozzászólt – bírálatokat fogalmaztak meg. Janez Jansa, Szlovénia miniszterelnöke a csúcs után azt mondta, hogy a vita eleje nagyon heves volt, de aztán nyugodtabbá vált, amint “a tények világosabbá váltak”. Kifejtette, hogy ők azért léptek be az EU-ba, hogy egyesüljenek, nem pedig azért, hogy megosztottságot lássanak és szerinte ezt a vitát a bíróságnak kell eldöntenie. A portugál miniszterelnök viszont azt mondta, hogy az ő országa 48 év diktatúra után az értékeiért választotta az Európai Uniót. Antonio Costa most azonban azt látja, hogy ezek az értékek az egyik tagállamban, Magyarországon, veszélybe kerültek, megsérültek. Szintén az értékek uniójáról beszélt Ursula von der Leyen bizottsági elnök, aki hangsúlyozta az egyenlőség, a megkülönböztetésmentesség, az ember jogok és emberi méltóság tiszteletben tartásának fontosságát. Mint mondotta, az Európai Bizottság a magyar jogszabállyal kapcsolatban megfogalmazta jogi kifogásait és most a magyar választól függ az eljárás további menete.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is az értékek fontosságát hangsúlyozta és nem akart egyenesen válaszolni arra a kérdésre, hogy Magyarországnak helye van-e az EU-ban. Helyette Ursula von der Leyen foglalt állást és azt mondta, hogy “Magyarországnak tízmillió oka van, hogy az EU-ban maradjon”. Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy
Az LMBTQ-közösség jogainak és szabadságának tiszteletben tartása az emberi jogok tiszteletben tartása, és ilyen módon kell őket kezelni.
Angela Merkel pedig azt mondta, hogy
Alaposan eltérő elképzelések vannak arról, hogy milyen legyen az EU.
A német kancellár szerint ezen a téren komoly problémák vannak, amelyekről beszélni kell.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.