A francia elnök és az ír kormányfő is kemény vitát ígér az uniós alapértékekről az EU-csúcson, melynek egyik legfőbb témája a magyar homofóbtörvény lett.
Ha a magyar kormány nem vonja vissza a melegellenes törvényt, el kell hagyniuk az EU-t
– jelentette ki az EU-csúcsra érkező Mark Rutte holland kormányfő.
Bár az uniós csúcson eredetileg az EU Törökországgal és Oroszországgal kapcsolatos külpolitikáját, a migrációt és a koronavírus-járvány elleni harcot akarták megvitatni az uniós állam- és kormányfők, napirend egyik legfontosabb témájává a tegnap életbe lépett melegellenes magyar törvény vált.
„Magyarországnak vissza kell vonnia a törvényt vagy mennie kell. Én nem mondhatom azt nekik, hogy menjenek, ezt csak lépésről lépésre lehet” – mondta Rutte. A miniszterelnök azt is hozzátette, hogy
szégyellem, mikor azt kell mondani a tagjelölt Albániának vagy Macedóniának, hogy tiszteletben kell tartaniuk a hátrányos megkülönböztetés tilalmát és a többi uniós értékeket, miközben az EU-tagok nem teszik azt.
A holland kormányfő szerint az uniós szerződésekben foglalt alapjogok „nem jelenthetik alku tárgyát”.
Belga kollégája, Alexander De Croo a kizárásig nem ment, de pénzcsapok elzárásával azért megfenyegette a magyar kormányt, azzal érvelve, hogy az „európai klubnak” szabályai vannak, és ha valaki ezeket nem tartja be, akkor a támogatásokra sem jogosult. De Croo amúgy „retardáltnak” nevezte a magyar törvényt, és arra figyelmeztetett, hogy a magyar kormány „túl messzire ment”.
Hogy a magyar törvény mennyire abszurd, arra Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök a személyes példáján át világított rá. A kormányfő elmondta, hogy mennyire nehéz volt elfogadnia, hogy meleg és ezt elmondania a szüleinek.
Elfogadhatatlan, hogy azt hallom most, hogy azért lettem meleg, mert láttam valamit a tévében, mikor fiatal voltam.
"To accept myself being gay was my most difficult thing. To accept it myself and how to say to my parents. To hear now that it is because I watched something on TV when I was younger is unacceptable."
— Naomi O'Leary (@NaomiOhReally) June 24, 2021
Luxembourg PM Xavier Bettel as he prepares to confont Orbán over anti-gay law pic.twitter.com/NqT7uAzMaD
Emmanuel Macron francia elnök is úgy nyilatkozott, hogy a magyar törvény nem áll összhangban az európai értékekkel, és erről az EU-csúcs alatt „egyenes és kemény” párbeszédet fognak folytatni. Micheál Martin ír miniszterelnök is megígérte, hogy nagyon határozottan ki fog állni a véleménye mellett, miszerint a „magyar hatóságok visszavonnak egy uniós alapértéket” a szerdán életbe lépett törvénnyel.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Twitteren is megismételte a csúcs előtt kifejtett gondolatait, miszerint „az értékek állnak az európai projekt központjában”, és ezért este – minden valószínűség szerint a vacsora alatt – meg fogják vitatni a kérdést. Nagy kérdés, hogy a kollégáit is sikerül-e leráznia Orbán Viktor miniszterelnöknek azzal, mint a brüsszeli újságírókat, hogy "nincs is melegellenes törvény, csak olyan, ami a szülők és a gyerekek jogait védi", és ő amúgy is egy szabadságharcos, mert 30 éve hozzájárult a rendszerváltáshoz.
Values are at the heart of the European project.
— Charles Michel (@eucopresident) June 24, 2021
We will discuss the LGBTQ+ this evening with the 27 leaders #EUCO pic.twitter.com/rwLnplcr3h
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.