A Johnson & Johnson-oltások ritka mellékhatásaként fel kell tüntetni az alacsony trombocitaszámmal összefüggésbe hozható vérrögképződéses eseteket – állapította meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) gyógyszerkockázat-értékelő bizottságának (PRAC) vizsgálata.
Az uniós ügynökség azután döntött úgy, hogy megvizsgálja a kockázatokat, hogy az USA-ban több esetben is vérrög keletkezett azoknak a szervezetében, akiket a Johnson & Johnson termékével oltottak be.
Az EMA ugyanakkor továbbra is javasolja a Johnson & Johnson vakcina használatát, mivel annak előnyei meghaladják az esetleges kockázatokat.
Az uniós ügynökség szerint az USA-ban több, mint 7 millió ember kapta meg a Johnson & Johnson oltását, és mindössze 8 esetben fordult elő súlyos trombózis.
Miután a múlt héten amerikai gyógyszerügynökségek a Johnson & Johnson vakcinák használatának felfüggesztését javasolták a vérrögképződés kockázata miatt, maga a gyártó kérte arra az európai országokat, hogy állítsák le az oltásokat, míg az EMA vizsgálata be nem fejeződik.
Az EMA az AstraZeneca-oltások kockázatait is értékeltelte korábban. Az oxfordi oltás esetében is arra a következtetésre jutottak, hogy lehet összefüggés a vakcina és a nagyon kisszámú, véralvadással kapcsolatos esetek között, de ennek ellenére továbbra is mindenkit arra biztattak, hogy vegye fel az oltást, mivel sokkal nagyobb eséllyel halhat meg valaki koronavírus-fertőzés következtében, mint az oltás mellékhatásai miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.