EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Szűcs Ágnes (EUrologus) 2021. április. 15. 15:48

Ursula von der Leyen furcsa indokkal mondott le arról, hogy kiálljon Ukrajna függetlensége mellett

Sűrű teendőire hivatkozva mondta le a meghívást az Európai Bizottság elnöke Ukrajna függetlenségének 30. évfordulójára. Márpedig az eseményt augusztusban tartják, amikor a szervezet jellemzően szünetet tart és mindenki szabadságra megy.

Alig kezdett csitulni a Recep Tayyip Erdoğan török elnök kanapéja körüli botrány hullámai, az Európai Bizottság máris egy újabb diplomáciai felfordulásnak néz elébe – ezúttal Ukrajna kapcsán. Csak éppen ellenkező előjellel: itt az uniós intézmény és elnöke az, aki ellentmondásosan viselkedik és protokollt sért.

Az Európai Bizottság vezető szóvivője, Eric Mamer csütörtökön már visszakozni kényszerült, és állította:

az intézmény elnöke nem azt a levelet fogja küldeni Volodimir Zelenszkij ukrán államfőnek, mint ami a sajtóban kiszivárgott.

A Politico uniós ügyekkel foglalkozó hírportál szerdán hozott nyilvánosságra egy dokumentumot, amelyben Ursula von der Leyen visszautasítja az ukrán elnök meghívását az ország függetlenségének 30. évfordulóját ünneplő ceremóniára és az első Krími Platform csúcstalálkozóra.

Az udvarias válasszal azonban több gond is akadt. Egyrészt, a levelet nem maga Von der Leyen, hanem a kabinetfőnöke, Björn Seibert írta alá, ami komoly protokollhiba, hiszen nem illendő, hogy Zelenszkij meghívására ne a vele egyenrangú bizottsági elnök feleljen, hanem a titkára.

Másrészt az is visszás, hogy Björn azzal a kifogással tér ki a részvétel elől, hogy Von der Leyennek „rengeteg elfoglaltsága van” a kérdéses napokban. A meghívás augusztus 23–24-ére szól, amikor az Európai Bizottság gyakorlatilag zárva tart, mert néhány ügyeletest leszámítva mindenki szabadságra megy.

Ennek a kifogásnak azért is rossz az üzenete, mert az elmúlt hetekben Oroszország hatalmas erőket mozgósított az ukrán határ mentén, így a magát „geopolitikainak” tartó Európai Bizottság részéről különösen fontos lenne, hogy kiálljon Ukrajna függetlensége mellett egy ilyen háborúközeli helyzetben.

Az ellentmondásokra rámutató újságíróknak a Bizottság szóvivője hangsúlyozta: a sajtóban megjelent levelet még nem küldték el, és Von der Leyen személyesen fog Zelenszkijnek válaszolni.

Az azonban nem derült ki a válaszából, hogy a bizottsági elnök végül meggondolja-e magát, és tud időt szakítani augusztusban egy ukrajnai látogatásra is.

Az ügynek külön pikantériát ad, hogy Andrij Taran ukrán védelmi miniszter szerdán az Európai Parlament biztonsági és védelmi albizottságának meghallgatásán kifejezetten az EU diplomáciai támogatását kérte az orosz agresszióval szemben. Taran azt is kifejtette, hogy

az ukrán határ közelében 110 ezer, a Krímben pedig 43 ezer orosz katonát mozgósítottak, ezért a konfliktus kiújulásától és orosz provokációtól tart.

zöldhasú
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.