Járóka Lívia arról beszélt: a kiszolgáltatott csoportok tagjainak meg kell adni a lehetőséget, hogy elmondják gondolataikat, és ezekhez a párbeszédekhez teret kell biztosítani. A roma származású politikus saját népe mellett ide sorolta többek között a melegeket és a leszbikusokat is.
Élő Facebook-interjút készített az Európai Parlament sajtószolgálata Járóka Lívia fideszes EP-képviselővel, az EP első roma származású alelnökével a holokausztra való emlékezés jegyében - ideértve a roma áldozatok százezreit is. A beszélgetés célja volt, hogy a diszkrimináció elleni küzdelem fontosságára is felhívják a figyelmet.
Járóka saját élményei alapján elmondta, hogy a romáknak évtizedekkel ezelőtt nagyon kevés információjuk volt arról, hogy mit jelent a holokauszt a romák számára. Nem volt írott, csak beszélt történelem, az ő gyermekkorában hiányzott ez az oktatásból. Úgy véli, hogy nagyon fontos új fejezetet nyitni és megfelelően emlékezni az áldozatokról. Még mindig nagyon sok a teendő, mert – és ismét személyes példát hozott – amikor az ő gyermeke egy iskolai kiránduláson a holokausztról hall, akkor a történelemtanár előadásából kimarad a romák tragédiája. Ez pedig frusztráló egy olyan fiatal számára, aki otthon sokat hall erről a témáról.
Járóka Lívia felhívta a figyelmet arra, hogy a romák diszkriminációja ma is megfigyelhető, ugyanakkor például uniós programok révén már sokat javultak a lehetőségek, de a következő tíz évben szintet kell lépni.
A fideszes politikus szerint sokkal többet kellene beszélni a kisebbségek helyzetéről, jobban meg kellene ismernünk egymást és a történelmet is, mert ez segít a feszültségek csökkentésében. Járóka Lívia szerint ezeknek a csoportoknak eszközöket kell adni ahhoz, hogy tetszésük szerint oszthassanak meg magukról információkat.
Néha úgy érzem, hogy zajlik egy diskurzus a fejünk felett, amikor a zsidókról, a romákról, a leszbikusokról vagy a melegekről vagy más kiszolgáltatott csoportokról van szó, vagy amikor a gyermekek jogairól van szó.
Járóka Lívia egy kérdés kapcsán kitért a Kínában kényszermunkatáborba zárt ujgur kisebbség helyzetére is, és teljes együttérzését fejezte ki nem csak az ujgurok, hanem a Mianmarban üldözött muszlim kisebbség, a rohingyák iránt is. A politikus úgy fogalmazott:
Az ujgurok nagyon közel állnak a magyarok szívéhez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.