A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb összesítése alapján 2020 második negyedévében világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-ak csoportjában átlagosan 6,9 százalékkal csökkent a GDP, Kínában azonban 11,5 százalékkal nőtt.
2020 második negyedévében már az egész világon jellemzőek voltak a leállások a járvány miatt, a gazdaság egyes szektorai teljesen működésképtelenné váltak, mások pedig minimális szinten működtek, de Kína már túl volt a pandémia első hullámán.
A gazdaságok visszaesésének mértéke - összevetve az egy évvel korábbi számsorokkal - a most nyilvánosságra hozott adatokból drámai módon tűnik ki. A GDP legnagyobb arányban Indiában csökkent, 25,2 százalékkal, őket követi az Egyesült Királyság 20,4 százalékos visszaeséssel. Mexikóban -17,1 százalék, Dél-Afrikában - 16,4 százalék az Egyesült Államokban pedig -9,1 százalék volt a "növekedés".
Az európai országok közül Franciaországban 16,4 százalékkal, Olaszországban 12,8 százalékkal, Németországban pedig 9,7 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye.
Dél-Koreában és Oroszországban volt a legkisebb a visszaesés, egyaránt 3,2 százalékkal.
Ha a kínai növekedést nem vesszük figyelembe, akkor a többi 19 ország GDP-je átlagosan 11,8 százalékkal csökkent. Összehasonlításképpen: a 2009-es gazdasági válság során, az első negyedévben a G20-ak GDP-je átlagosan 1,6 százalékkal csökkent.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.