A vészterhes éveket a holokauszt gyermekáldozatainak és túlélőinek szemszögéből bemutató emlékhelynek már rég működnie kellene az egykori józsefvárosi pályaudvaron, most azonban a kormány visszavonta az erről szóló határozatot.
A csütörtök este megjelent döntés semmit nem mond a terv további sorsáról, pedig a hvg.hu már 2021-ben azt írta, hogy a Sorsok Háza létrehozására addig mintegy 7,5 milliárd forintot fordított a kormány. A megnyitó időpontját eredetileg 2014-re tervezték.
Ugyanakkor éles viták zajlottak a tudósok között is az elképzelt programról, és az is ellentmondást váltott ki, hogy az épületet és az intézményt a Köves Slomó vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) tulajdonába akarták adni, amely pedig a magyar zsidóságnak csak viszonylag kis részét képviseli.
A most visszavont 2018-as kormányhatározat pedig az EMIH-et jelölte ki tulajdonosnak és működtetőnek, és kimondta: a Sorsok Háza 2019 végéig készüljön el, és kezdje meg működését. Akkor 2018-ra és 2019-re 2 milliárd forintot utaltak ki.
A mostani, nagyon sok egyébről is szóló kormányhatározat erre vonatkozó pontja egyetlen mondat: visszavonják a 2018-as határozatot. Hogy mi lesz a félkész épülettel, a már elköltött pénzzel, és lesz-e az ügynek bármilyen folytatása, arról egyelőre nem mondott semmit a kormány.