Élet+Stílus hvg.hu 2024. június. 06. 16:35

Ellenséges katonák helyett francia határőrök várták a brit ejtőernyősöket a D-napi megemlékezésen

A szabály az szabály.

Napra pontosan nyolcvan éve, 1944. június 6-án kezdődött meg a történelem legnagyobb partraszállási hadművelete, erre emlékeztek több százan ma Normandiában. Az ünnepségekről készült fotógalériánkat itt nézheti meg:

Így ünnepelték a D-nap nyolcvanadik évfordulóját Normandiában – fotók

Ezrek vonultak fel a történelem legnagyobb partraszállási hadműveletére emlékezve.

A második világháború második frontját megnyitó D-napon a nyugati szövetségesek összehangolt haditengerészeti, légi és szárazföldi műveletét hajtottak végre az észak-franciaországi Normandia tengerpartján, ahol 156 ezer brit, amerikai, kanadai, francia és nemzetközösségi katona szállt partra az előre kijelölt műveleti övezetekben.

Míg azonban nyolc évtizede a katonákat ellenséges fegyveresek fogadták, a brit ejtőernyősöre idén földet érés után útlevél-ellenőrzés várt. A brit hadsereg 250 katonája az éljenző tömeg előtt sorakozott fel, hogy beléptessék az országba.

„Ez olyasmi, amit még nem tapasztaltunk, de tekintettel a királyi fogadtatásra, amiben a többi téren részesültünk, nagyon csekély árnak tűnik – kommentálta a történteket a The Sun szerint Mark Berry dandártábornok.

Az amerikai és belga csapatoknak, akik a britek mellett érkeztek, nem kellett bajlódniuk a francia határőrökkel. Az amerikai csapatok Franciaországból szálltak fel, így már az országon belül voltak, a belgák pedig az uniós állampolgárságuk miatt mentesülhettek az ellenőrzés alól.

Azért a britek is kaptak kedvezményt. A szabályok szerint ugyan nem lett volna szabad nyílt terepen végezni az útlevél-ellenőrzést, de a bevándorlási hivatal a különleges esemény érdekében kivételt tett.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.