A szabály az szabály.
Napra pontosan nyolcvan éve, 1944. június 6-án kezdődött meg a történelem legnagyobb partraszállási hadművelete, erre emlékeztek több százan ma Normandiában. Az ünnepségekről készült fotógalériánkat itt nézheti meg:
A második világháború második frontját megnyitó D-napon a nyugati szövetségesek összehangolt haditengerészeti, légi és szárazföldi műveletét hajtottak végre az észak-franciaországi Normandia tengerpartján, ahol 156 ezer brit, amerikai, kanadai, francia és nemzetközösségi katona szállt partra az előre kijelölt műveleti övezetekben.
Míg azonban nyolc évtizede a katonákat ellenséges fegyveresek fogadták, a brit ejtőernyősöre idén földet érés után útlevél-ellenőrzés várt. A brit hadsereg 250 katonája az éljenző tömeg előtt sorakozott fel, hogy beléptessék az országba.
Another benefit of Brexit 🙄
— Christopher 🔶🇪🇺🇬🇧🇮🇪 (@Christopher_T42) June 6, 2024
British Paratroopers after being dropped into Sannerville, France, to commemorate #DDay80 had to show their passports to the French Douane #r4today #bbcbreakfast #gmb #kayburley #C4News #politicslive pic.twitter.com/lu4NXAq5Mo
„Ez olyasmi, amit még nem tapasztaltunk, de tekintettel a királyi fogadtatásra, amiben a többi téren részesültünk, nagyon csekély árnak tűnik – kommentálta a történteket a The Sun szerint Mark Berry dandártábornok.
Az amerikai és belga csapatoknak, akik a britek mellett érkeztek, nem kellett bajlódniuk a francia határőrökkel. Az amerikai csapatok Franciaországból szálltak fel, így már az országon belül voltak, a belgák pedig az uniós állampolgárságuk miatt mentesülhettek az ellenőrzés alól.
Azért a britek is kaptak kedvezményt. A szabályok szerint ugyan nem lett volna szabad nyílt terepen végezni az útlevél-ellenőrzést, de a bevándorlási hivatal a különleges esemény érdekében kivételt tett.