Gonda Gréta
Szerzőnk Gonda Gréta

Országszerte több ezer kutya vár befogadásra, él az utcákon, vagy jobb esetben menhelyen. A válság miatt ez utóbbiak sincsenek könnyű helyzetben, a mentett kutyák elhelyezése sokszor jelent problémát, ezért a szervezetek örömmel fogadják az ideiglenes befogadókat, akik fontos szerepet játszanak a kutyák bizalmának visszanyerésében, a végleges gazdira találásban.

Egy kutya ideiglenes befogadása remek lehetőség annak, aki segíteni szeretne egy-egy gazdátlan kutyán, de még nem szeretne hosszútávra elköteleződni. „A kutyák szempontjából pedig igazi jackpot, hiszen a végleges gazdi érkezése előtt szocializálódnak, világot látnak, megtanulnak bízni és persze nem a megszokott ingerszegény környezet veszi őket körül” - meséli Kaáli-Tekulics Anna, civil állatvédő, a Fogadjörökbe Alapítvány segítője, 28-szoros ideiglenes befogadó.

A 2014 óta működő szervezetet anya és lányai hozták létre, azóta már több mint ezer kutyának segítettek abban, hogy gazdára leljenek. Az örökbeadás mellett állatvédelmi tevékenységet folytatnak, legfőképpen az ukrán, román határ mentén. Ahogy honlapjukon írják, a missziójuk "egy olyan országban élni, ahol nincs több állatkínzás, kitaszított, elhagyott állat."

AFP / Anadolu Agency / Alex Pena

A menhelyről érkező kutya gazdisodásának növeli az esélyét az ideiglenes befogadó

A szervezet működésének nagyon fontos szereplői az ideiglenes gazdik, vagy "idik", ahogy Anna hívja őket. Ők azok, akik a végleges, álomgazdihoz vezető hidat jelentik. Azért játszanak fontos szerepet a kutyák mentésében, mert a frissen mentett, vagy a menhelyről érkező kutya gazdisodásának növeli az esélyét az, amikor otthoni környezetbe kerülhet. Ráadásul ez nem csak a kutyának kedvez, hiszen sok olyan jövőbeli gazdi próbálhatja így ki az állattartást, aki még előtte nem találkozott kutyával, vagy gondolkodik az örökbefogadáson, de fél elköteleződni egy életre. „Mivel sok esetben nagyon messzi, határhoz közeli állatvédőktől mentünk kutyusokat, nehéz lenne megszervezni a látogatásokat Budapestről.” Azonban, amikor a kutyát elhelyezik egy ideiglenes befogadónál, ott egyrészt rengeteget tanul a városi életről, szocializálódik, másrészt Annáék is jobban megismerik a személyiségét, így könnyebben megtalálják a hozzá passzoló gazdit – aki így könnyebben is tud ismerkedni a kutyával.

A kutya újratanulja az emberekhez való viszonyát

Kubinyi Enikő az ELTE Etológia Tanszék tudományos főmunkatársa, biológus, etológus szerint az is fontos szempont, hogy a kutya az ideiglenes befogadónál egy csendesebb, nyugodtabb helyre kerül - amennyiben a menhelyről emeli ki az ideiglenes befogadó a kutyát, ahol általában sok stressz éri az állatot - , így már nem kell folyamatos készenléti helyzetben lennie. „A menhely egy rendkívül stresszes hely a kutyák számára, hiszen a kutya egy társas faj, így nem optimális az, hogy bezárják egy kennelbe és elszakítják a társaitól és az emberektől.”

Kubinyi Enikő
Fazekas István

Kubinyi Enikő hozzáteszi, a kutya egy ideiglenes befogadóhoz kerülve újratanulja az emberekhez való viszonyát. „Bár már a menhelyen sem bántják, jól bánnak vele, az ideiglenes befogadónál több figyelmet kap, így gyorsabban megtanulhatja azt, hogy az emberek nem ártanak neki, hanem tőlük jót is lehet kapni.” Ezáltal a kutya emberekbe vetett bizalma magától visszaépül a mindennapok során. Ráadásul, léteznek olyan technikák is, amelyekkel a korábbi rossz tapasztalatokból eredő félelmet le tudják küzdeni. „Például, abban az esetben, ha a kutya fél a bottól, mert azzal korábban verték, most viszont megtanulja, hogy a bot egy játékszer, így nem kell tőle megijedni.” Ahogy mondja, az is előfordulhat, hogy egy kutya azért agresszív, mert korábban rossz élmények érték, de nincs meg a hajlama arra, hogy ezt figyelmen kívül hagyja. Ebben az esetben is az ideiglenes befogadó feladata az, hogy megtanítsa a kutyát arra, hogy nincs mitől félnie, nem fogják semmilyen helyzetben bántani, biztonságban van, így nincs ok arra, hogy védekezzen.

Anna szerint fontos, hogy az ideiglenes befogadók nyitottak, türelmesek és következetesek legyenek, emellett szeretettel bánjanak az állattal.

Egy idi gazdinak mindig, mindenféle személyiségtípussal bíró kutyára nyitottnak kell lennie, hiszen a frissen az utcáról vagy kennelből mentett állatok személyisége csak később bontakozik ki.

Tehát egy nagyon izgalmas feladat hárul rájuk: a kutyák személyiségének feltérképezése. Anna a tulajdonságok közül kiemeli a türelmet, hiszen sokszor bántalmazott, szocializálatlan kutyákról van szó, akik nagy valószínűséggel soha nem voltak lakásban, melegben, szeretetben és nyugalomban. „Sok dolog idegen lehet a kutyának az első napokban, félhet például a lépcsőtől, a lifttől, a lépcsőházban, az utcai zajoktól, vagy akár a póráz is idegen lehet neki, nem beszélve a sétákról.” A következetesség pedig azért fontos, mert sok kutya az első napokban, hetekben keresi, és akár feszegeti a határokat, ezért le kell fektetni azokat az alapszabályokat, amikre a gazdis életben mindenképpen szüksége lesz.

AFP / Sam Edwards / CAIA IMAGE / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Emellett a szeretet folyamatos kifejezése, a kutyákkal való „gügyögés” és a simogatás is nagyon fontos. Ahogy Anna meséli,

sok kutya életében először tapasztal ilyet, és azonnal imádják.

"Ez egy akkora sokk a kutyáknak, hogy sokszor ennyi átbillenti őket és újra bíznak - még akkor is, ha bántották őket éveken át az emberek, illetve, soha egy jó szót nem kaptak - a szeretet hatására újra elkezdenek bízni, és ragaszkodóak, alázatosak lesznek.”

Az esetek több mint felénél "bebukja" az ideiglenes befogadó a kutyát

Akiknek a körülményei nem engedik az ideiglenes befogadást, mégis szeretnének segíteni, ennek van más módja is, például a menhelyeken élő állatok sétáltatásával, adományozással. Az ideiglenes befogadásra jelentkezőket is legtöbbször csupán a segítő szándék vezérli, ugyanakkor jellemző, hogy speciális élethelyzetekben lévők jelentkeznek, olyanok, akik éppen egy hosszú külföldi út előtt állnak, két vizsgaidőszak között töltik az időt, vagy éppen egy szakítás után egyedül érzik magukat. "Sokszor viszont így indul az örökbefogadás, amikor a gondolat már megvan, de még hiányzik a biztos elhatározás egy végleges kötelékhez. Ezen a dilemmán sokszor átsegíti a gazdikat az idi kutyus, és hipp-hopp gazdikká is válnak."

Mint mondja, az esetek több mint felénél "bebukja" az ideiglenes befogadó a kutyát, vagyis nem tud lemondani róla, és úgy dönt, örökbefogadja. "Volt olyan eset, amikor egy kutya egy hónapot töltött az ideiglenes befogadónál, közben folyamatosan kerestük neki a gazdit. Több körös válogatón átesve 3 tökéletes jelölt is találkozott a kutyával. Amikor a nyertes gazdi már ment a kutyusért boldogan, az idi teljesen összeomlott, rájött, hogy nem tud tőle megválni. Sírva mondta el a gazdijelöltnek az érzéseit, aki teljesen meghatódott a köteléket látva, és boldogan mondott le a megnyert kutyusról."

És hogy Anna 28 kutya ideiglenes befogadása után hogyan nem "bukott be" egyet sem? Úgy válaszol erre, "van egy saját kutyusom, Csupi, aki a világ legcsodálatosabb kutyája. Több, mint 10 éve mentettem, altatás elől. Csupi egy igazi terápiás kutyus, az elmúlt 3 évben rengeteget segített az "idi" kutyusokkal, türelemmel tanítja, motiválja és megnyugtatja őket, mindenkivel nagyon jól kijön, akit hazahozok."

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.