Soproni Tamás polgármester azt kéri, törvényben biztosítsák a menstruációs szabadság lehetőségét.
Terézváros képviselő testülete elfogadta, hogy mostantól az önkormányzat tulajdonában álló cégekben havonta egy extra, fizetett szabadnapot biztosítanak a dysmenorrheás nőknek. A dysmenorrhea a rendkívül erős görcsökkel, kismedencei fájdalommal, gyengeséggel járó menstruáció orvosi diagnózisa. Kutatások alapján a fiatal nők 60-90 százalékát érinti.
A javaslatot Soproni Tamás polgármester nyújtotta be.
Fontos, hogy a szabadság nem alanyi jogon jár, a közelmúltban elfogadott spanyol szabályozásnak megfelelően orvosi igazolást kell beszerezni a nőknek arról, hogy a menstruáció időszaka alatt erős fájdalmakat élnek át. A jogosultságot kétévente kell felülvizsgálni.
Soproni Tamás Facebook-oldalán azt írta: a törvények szerint arra nincs lehetőségük, hogy a polgármesteri hivatalban is bevezessék az intézkedést. Éppen ezért a foglalkoztatáspolitikáért felelős Palkovics László technológiai és ipari miniszterhez fordulnak, hogy kezdeményezzen törvénymódosítást.
„A fájdalmas menstruáció nem gyengeség. Nem lehet stigmatizálni. Nem lehet elvárni, hogy „dobj be két algoflexet meg nospát, szorítsd össze a fogadat, és végezd a munkádat”. Nem lehet hatékony munkavégzést várni attól, aki akár a katedra mögött állva, a számítógépnél ülve vagy a gyártósor mellett fájdalomtól szenved. Márpedig jelenleg a jogalkotás nem vesz tudomást ezekről a nőkről” – írta a VI. kerületi polgármester.
Spanyolországban májusban fogadták el a törvényt, mely orvosi igazolásra havonta három nap szabadságot biztosítanak a nőknek, ha komoly menstruációs fájdalmaik vannak. Menstruációs szabadságot jelenleg Zambiában, Japánban, Dél-Koreában és Indonéziában vehetnek ki a nők, Spanyolország az első nyugati állam, ahol ez elérhető.
A témáról ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
Segít, vagy megbélyegzi a nőket a menstruáció alatti fizetett szabadság?
Európában először a spanyol kormány adna szabadságot azoknak a nőknek, akiket menstruációjuk alatt hónapról-hónapra kínzó fájdalmak gyötörnek. A kabinet által elfogadott törvényjavaslatot még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, de kritikusai már most is akadnak. Van, aki megbélyegzéstől, mások visszaélésektől félnek, az érintettek többsége azonban nagy segítségnek tartaná. A Deutsche Welle riportja.