Az SOS Gyermekfalvak felmérése szerint az apák fele úgy érzi, nincsen elég időt a gyerekével, és továbbra is kisebb arányban veszik ki a részüket a gyereknevelésből. Ugyanakkor valamiért jobban tolerálják a munkahelyek, ha a férfi hiányzik a gyerek miatt, mintha a nő.
Online, anonim kérdőívet töltött ki 1223 olyan édesapa, akik jelenleg is kiskorú gyereket nevelnek. Az SOS Gyermekfalvak a felmérésben arra volt kíváncsi, hogy milyen nehézségekkel találkozik egy férfi apaként, illetve hogy miként hat a gyermekvállalás a párkapcsolatára. Ugyanennek a felmérésnek a párját, melyben anyákat kérdeztek meg, már korábban elkészítették.
"Azt tapasztaljuk, hogy az elmúlt évtizedben változott ugyan az apák szerepe a családban, még mindig kis arányban vesznek részt a gyermeknevelésben. Bár a férfiak 20 százaléka marad például otthon a beteg gyerekkel, a nők és férfiak is nagy számban úgy érzik, elég segítséget kap az anya családon belül, mintha a nemi szerepek bemerevedtek volna. Az SOS Gyermekfalvakban bár egyre többször jelentkeznek olyan párok, ahol az apa is nevelőszülő lesz, vagy ő marad otthon a gyerekkel, még mindig egy nőies szakmaként él az emberek fejében, összesen 6 férfi nevelőszülőnk van" – mondja Romet-Balla Ágnes, az SOS Gyermekfalvak adománygyűjtési és kommunikációs igazgatója.
A megkérdezett apáknak a 63 százaléka úgy érzi, hogy elég segítséget nyújt a párjának, bár minden ötödik jelezte, hogy nem ő szokott otthon maradni a gyerekkel, ha iskolai szünet, betegség, vagy egyéb körülmény miatt vigyázni kell rá. Érdekesség, hogy ezzel szemben az anyák 70 százaléka gondolja úgy, hogy kap elég segítséget a gyerekneveléshez a másik szülőtől.
Azok közül a férfiak közül, akik részt vesznek a gyerek felügyeletében akár munkaidőben is, minden negyedik apa jelezte, hogy munkahelyén rossz néven vették a távolmaradását. Az anyákkal szemben a munkahelyek kevésbé voltak elnézőek: a nők 38 százaléka érezte már úgy, hogy munkahelyén rossz néven veszik, ha a gyerek miatt nem tölti ki a munkaidőt, ez közel duplája a férfiakénak.
Magyarországon még mindig ritkaságszámba megy, ha az anya és apa megosztja egymás közt a gyerek születése utáni időszakot: a pároknak mindössze a 2 százaléka volt felváltva gyeden, illetve a megkérdezett apák 1 százaléka volt kizárólagosan a gyerekkel. Majdnem minden második apa a gyerek születése után 1-2 hetet töltött a családdal, 29 százalékuk a törvényben garantált 5 napot volt otthon.
A megkérdezett férfiak valamivel több, mint fele úgy véli, nem tölt elég időt a gyerekével. A leghosszabb idő, amit a férfiak gyerekükkel egyhuzamban egyedül töltöttek, többnyire egy nap volt, az apák 28 százaléka egy egész hétvégét, 19 százalékuk pedig egy hetet volt kettesben a gyerekkel.
A legtöbb apa szerint a gyerekkel kapcsolatos logisztikából a legnehezebb azt megoldani, hogy ki maradjon otthon a beteg gyerekkel, a második legnehezebb dolog időre odaérni érte az óvodába-iskolába, illetve beérni utána a munkahelyre. Volt, aki a munkát egyenesen a relaxációval azonosította.