A Balenciaga divattervezője a saját, menekültként szerzett tapasztalatait szőtte bele a Párizsi Divathéten bemutatott megrendítő performanszába.
„Egy művészi installáció volt. Gyönyörű mondanivalóval szolgált” – nyilatkozta a Guardian szerint a divatház kollekciójának bemutatója után a közönség soraiban helyet foglaló Salma Hayek, aki a Balenciaga szettje fölött az ukrán zászló színeit idéző kék-sárga pólót viselt. A divatház egyébként a luxusjavakra specializálódott Kering-csoport tagja, amelynek ügyvezetője Hayek férje, François-Henri Pinault.
A Párizsi Divathét egyik legjobban várt eseménye volt a Balenciaga új kollekciójának bemutatója. A márka kreatív igazgatója, Demna többek közt arra használta a platformot, hogy emléket állítson az ukrajnai háború elszenvedőinek, de a drámai elemekkel operáló show a jövőnket illetően sem hagyott sok bizakodásra okot – írja a CNN.
A divattervezőt különösen érzékenyen érinti a Kelet-Európát sújtó humanitárius válság, amelynek következtében már több mint másfél millióan kényszerültek elhagyni otthonukat. Demna a grúziai Szuhumiban született és családjával együtt egyike volt annak a közel tízezer embernek, akit abbháziai szeparatisták űztek el a hazájukból a 90-es évek elején zajló polgárháború idején.
„Az ukrajnai háború felszínre hozta bennem azt a traumát, amelyet 1993 óta hordozok, amikor az én hazámban is megtörtént ugyanez, és örökös menekültté váltam” – írja a tervező a show-hoz mellékelt szövegében. Demna Ukrajnában és Moszkvában is élt menekültként, mielőtt letelepedett Düsseldorfban. A show egyik legmegindítóbb pillanata volt, mikor a tervező ukránul szavalta el egyik kedvenc költője, Olekszandr Olesz versét. Nem mellékelt fordítást, mivel erőt sugárzó üzenetét azok számára akarta közvetíteni, akik képesek azt megérteni.
Bár kollekció eredetileg a klímaválságra kívánt reflektálni, és még az ukrajnai orosz invázió kezdete előtt készült, nehéz egymástól függetleníteni a kettőt. A bemutató egy kiemelkedő pontján például a modellek heves szélfúvásban vánszorogtak keresztül a műhóban, néhányuk szemeteszsákokat cipelt magával.
Demna a jelenlévő riportereknek azt nyilatkozta a show után, hogy a háttér és a koncepció szándékosan épített a saját harminc évvel ezelőtti háborús élményeire, melynek következtében maga is száműzötté vált.
A bemutató összességében hozta azt, amihez a tervező legjobban ért: arra késztette a nézőt, hogy megkérdőjelezze önmagát és a rendszert, amelyben él – ezáltal mintegy tükröt tartva a világnak, amelybe belenézve nem biztos, hogy kellemes látvány fogad majd bennünket – vonta le a baljós tanulságot a CNN.
A Balenciaga számos nemzetközileg elismert divatházhoz hasonlóan csatlakozott az Oroszországot sújtó szankciókhoz. A Guardian cikke szerint egyelőre nem kereskedik többé Oroszországban, továbbá támogatja a Világélelmezési Program akcióját, amellyel a háború sújtotta területről érkező emberek menekülését segítik.
Az orosz–ukrán háborúról a folyamatos tudósításunkat itt követheti.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: