Nehéz lesz megkerülni ezekben a napokban és hetekben a meccsek gravitációs erejét, de nem lehetetlen, mert van élet és van nyár a labdarúgó-Eb-n túl is. Mi minden napra keresünk és ajánlunk valamit, amivel ki lehet tölteni a focival párhuzamos világot. Például egy politikai társasjátékkal.
Mi történik, ha pár újságíró leleplezi az elnök törvénysértő akcióját? A válasz attól függ, melyik országban – és talán hogy melyik korban – élünk: ha a mai Magyarországon, akkor semmi. Ha a hetvenes évek Amerikájában: lemond az elnök, új választást írnak ki, és az ügy neve szállóigévé válik. Olyanná, ami ötven évvel később is el tud adni bármit.
Például egy társasjátékot.
Igen, a Richard Nixon bukásához vezető Watergate-botrányról van szó; erről jelent meg nemrég magyar nyelven is egy társasjáték A Watergate-ügy címen. A játékot ketten játszhatják: az egyik játékos képviseli az elnököt lebuktatni próbáló, bizonyítékokat és informátorokat gyűjtő újságírókat, a másik pedig a teljes Nixon-kormányzatot, amelynek értelemszerűen az a feladata, hogy minél több bizonyítékot eltüntessen és minél több informátort meggyőzzön arról, jobb lesz, ha nem nyilatkozik a sajtónak.
Így az egyik játékos célja, hogy legalább két informátort és elegendő számú bizonyítékot tudjon összekötni – metaforikusan és a játéktáblán is – Nixonnal, az elnöknek pedig egész egyszerűen annyi, hogy kitöltse a teljes mandátumát. Mindezt bizonyítékok és egy, az adott fordulóban a győzelmet jelző korong léptetésével lehet elérni, meg egy pakli kártyával, amelyen az ügyhöz kapcsolódó, valós történelmi események alapján lehet kiszúrni a másikkal.
És a játék elég pontosan modellezi a való életet, amelyben egy, a Watergate-ügyhöz hasonló volumenű leleplezés inkább a ritkaság, mintsem a napi gyakorlat: az újságírót játszó játékos vért izzad, hogy sikerüljön előre haladnia, míg a hatalommal és rengeteg forrással rendelkező politikusnak sokszor elég csak egy lépés ahhoz, hogy megakadályozzon valami komoly eredményt. Ami a társasjátékok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy az egyik játékosnak nagyon komoly stratégiára van szüksége, hogy eljuthasson a célig, a másik viszont nem tudja, mire készül az újságíró, és milyen adu ászok vannak a kezében. Talán a modernebb, a szerencsefaktorra szinte már nem is építő játékok híveinek ízléséhez képest többet bíz a véletlenre A Watergate-ügy az igazán jónál, de hát mondom: a valóságban is épp ennyivel nehezebb dolga van a sajtónak, mint egy minden hájjal megkent politikusnak. Dühítő – és ismerős.
Ráadásul a játék szabálykönyve roppant részletesen bemutatja a Nixon lemondásához vezető eseményeket: ezek ismeretében túlmutat az egyszerű stratégiai társasokon a dolog. Történelemrajongóknak ajánlott – meg az élet igazságtalanságait jól ismerőknek is.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: