Máris legalább félezer nyári tábort meghirdettek, pedig még nem is biztos, hogy a koronavírus-járvány lehetővé teszi a gyerekek fogadását. A szülőket arra biztatják, hogy jelentkezzenek, mert ha mégsem indulnak el a táborok, visszafizetik nekik az előleget. Lehet találni 300 ezerért nyelvi, 50 ezerért katonai tábort, de 20 ezerért elérhető számos napközis tábor is.
„Az országot nemcsak gazdaságilag kell újraindítani, a családokat ugyanis ez a bezártság, elszigeteltség megviselte. Kell terv arra, hogy hogyan indítsuk újra az iskolákat, hogyan indítsuk újra a sportéletet, a szakköröket, hogyan szervezzük újra a nyári táborokat, hogyan nyerje vissza az ország az életkedvét, a magabiztosságát és az egymásba vetett kölcsönös bizalmat” – mondta Orbán Viktor néhány napja, miután családokkal foglalkozó – kormánybarát – civil szervezetek képviselőivel találkozott. Azt is hozzátette, hogy kapott több jó javaslatot, amit meg is fog fontolni a kormány.
Bár épp a járvány legtragikusabb napjait éljük, amikor egyszerre igaz az, hogy Magyarország világelső a lakosságarányos halálozást tekintve és az is, hogy a beoltottságban előkelő helyen állunk, de valóban érdemes azon elgondolkodni, hogy mi lesz, ha újra tud indulni az ország.
Erre – ha nem jön közbe semmi – a szakemberek is a nyári hónapokat tartják esélyesnek, amikor a családok egy része normál esetben nyári táborokba küldené a gyerekeket. Nyilván ezt nem mindenki teheti meg anyagilag és nem is mindenütt van erre igény, de az biztos, hogy nagy kérdés, a karanténiskola után lesz-e lehetőség a karanténmentes nyárra, és a gyerekeknek „offline” nyári táborozásra.
Hogy Orbán Viktor milyen javaslatokat kapott a baráti civilektől, azt nem tudjuk, arra azonban vannak jelek, hogy az évi sok tízmillárdos magyar táboroztatópiac komolyan készül a nyárra.
Több mint 500 tábor
Tavaly, bár végül a nyári járványügyi enyhítések miatt mind a napközis, mind az ottalvós táborok megtartására volt lehetőség, a táborszervezők jelentős veszteségeket könyvelhettek el. A táborok fele 10–70 százalék közötti árbevétel-csökkenést tapasztalt, míg 16 százalékuk egyáltalán nem tudta megtartani gyerekrendezvényeit – írtuk korábban a Táborfigyelő friss kutatása alapján. Tóth Béla ügyvezető lapunk kérdésre úgy fogalmazott, hogy „a táborszervezők hite és bizalma egyre nagyobb”, ezt az is bizonyítja szerinte, hogy a Táborfigyelőn már több mint 500 táborturnus közül választhatnak szülők és gyerekeik, azaz már ennyi tábort meghirdettek a szervezők.
„Az oltások kapcsán a Táborfigyelőhöz eljutott szervezői információk azt mutatják, hogy a tendencia alapján úgy számolnak a táborszervezők, hogy legkésőbb május elejére már olyan szinten lehet az átoltottság, ami egyértelművé teheti, hogy lehetnek táborok nyáron. Ezzel kapcsolatban kifejezetten fontos, hogy a szülők merjenek is jelentkezni” – mondta Tóth Béla, hozzátéve, hogy bár jelenleg is regisztrálnak a szülők a vakációs táborokra, de ezek száma érthetően elmarad a koronavírus előtti időkben megszokottól.
A kockázat ebben az, hogy ha kevés a jelentkező, több szervező dönthet úgy idővel, hogy nem tartja meg a táborát, vagy csak kevesebb turnust szervez meg. Így viszont egy várható nyári nyitás azt eredményezheti, hogy több táborozni vágyó gyerek, mint amennyi táborhely lesz a kínálatban.
„Emiatt fontos, hogy a szülők foglalják le a táborhelyeket mielőbb, ezzel egyrészt biztosítva a helyet a gyerekeknek, másrészt jelzést küldve a szervezőknek, hogy szükség van a munkájukra. Fontos megjegyezni, hogy ha a koronavírus-járvány miatt nem lehet tábort tartani a nyáron, a szülők által befizetett előlegek visszajárnak a családoknak, így anyagi kár nem érheti a szülőket” – hangsúlyozta Tóth Béla.
Biztosat még nem tudni
A nyári táborok megtartása melletti érv az is, hogy a 12 hetes vakáció alatt ugyanúgy meg kell oldani a családoknak a gyerekek felügyeletét, ahogy jelenleg az online oktatás során, ami akár a szabadságokat nézzük, akár az anyák, apák erejét, teljesítőképességét, komoly kihívás elé állítja a szülőket. Nem elhanyagolható az sem, hogy a gyerekek otthoni tanulása, a szabályok, korlátozások betartása után az a nyári szabadság, játék és öröm, amit egy tábor adni tud, hihetetlen mentális feltöltődést eredményezhet.
„Bízunk benne, hogy ahogyan tavaly, úgy idén is lehet majd nyári táborokat tartani, és erre is készülünk” – erősíti meg az ottalvós és napközis táborokat szervező Funside Egyesület elnöke, Kittka András is. Szerinte a tavalyi megelőző intézkedések beváltak, így döntően a 2020-as tapasztalatokból indulnak ki a táborok járványügyi intézkedéseinél, de a konkrét lépések még biztosan alakulni fognak nyárig.
„Az ottalvós táboraink esetében a határon túlról érkező magyar és külföldi táborozók részvétele még idén is nehéz lesz, de nagy reményt látok rá, hogy a magyar gyerekek számára már teljes lehet ez a nyár. Mi is első kézből érezzük, hogy mennyire megterhelő ez az tanév a gyermekek, a szülők és a tanárok számára is, így nagy szükség lesz a nyár adta élményekre és szociális érintkezésre, de természetesen csak akkor, ha ez biztonságosan kivitelezhető” – tette hozzá.
A táborok megrendezése természetesen a kormányzati döntésektől függ, ezt pedig – a tavalyi évhez hasonlóan – nem várják a táboroztatók májusnál korábbra, de a legtöbben minden erejükkel arra készülnek, hogy ha lehet táborozni, akkor legyenek is táborok.
Nem lesz drágulás
A napközis táboroknál változatlan árakkal tervez a Funside, és szerintünk erre nagy szükség is van. „A balatoni táborunknál volt emelés, de ez inkább helyszínspecifikus dolgokra vezethető vissza, illetve korábban elhalasztott emelések korrekciója, így nem gondolom, hogy ez egy tipikus döntés, inkább árstabilitásra számítunk idén a táborok között” – mondja Kittka András.
A taborfigyelo.hu-n található táborok között a legdrágábbak idén is a külföldi idegennyelvi táborok, ezek 300 ezer forintba kerülnek, de 265 ezerért Magyarországon is lehet „szuperintenzív” módon angolt tanulni. Van például több katonai- és túlélőtábor 40-60 ezerért, nyomozótábor ugyanennyiért, az informatikai és drónprogramozó táborok 50-70, a különböző sporttáborok 30-100 ezer forintért érhetők el, a Juventus focitábora alig több mint 100 ezerbe kerül. A spektrum másik végén a napközis táborok vannak, a legolcsóbbak 20-30 ezer forintba kerülnek.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: