Huszonhárom év után vették elő a Népi Rablétet Péterfy Borival az egyik főszerepben, amelyet több mint tíz éve nem játszottak. Látható lesz a Jubileumi beszélgetések című, kétéves előadás is.
Felújítja és online újra bemutatja legelső, 1998-as előadását, a Népi Rablétet a Pintér Béla és Társulata, valamint streamingen nézhető lesz a Jubileumi beszélgetések című bemutatójuk is – adta hírül a társulat. A Népi Rablét március 28-án és 31-én, a Jubileumi beszélgetések pedig április 11-én és 20-án lesz látható.
A társulat erről szóló közleménye emlékeztet: a novemberi bezárás óta a Pintér Béla és Társulata három előadását tette már elérhetővé az online térben – két, már repertoárról lekerült (Szívszakadtig, BÁRKIBÁRMIKOR), valamint egy nagyon ritkán játszott előadást (Kórház-Bakony) nézett meg több mint 8000 érdeklődő. Ezek az előadások a társulat archívumából kerültek ki, de a két mostani előadást az elmúlt hetekben vették fel, már kifejezetten azzal a céllal, hogy online platformon legyenek elérhetőek.
Március 28-án és 31-én a társulat legelső előadása, a Népi Rablét lesz látható. Ezt a darabot több mint 10 éve nem játszották közönség előtt, és mostanra néhány újdonság is került az előadásba. Címe, a Népi Rablét Pintér Béla nevének anagrammája, így az előadást öndefinícióként is értelmezte a szakma 1998-ban, amikor bemutatták a Szkénében. Az előadás az 1999/2000-es évadban elnyerte a Színikritikusok Díját a legjobb alternatív előadás kategóriában, valamint az 5. Alternatív Szemle fődíját, de még évekkel később is a legjobb előadásnak választották a Vidor Fesztiválon, és számos nemzetközi elismerést is kapott.
Az előadás alapvetően a magyar néptánc elemeiből felépülő tánc, valamint a konkrét eseményeket, történetfoszlányokat megjelenítő fizikai színház határán mozog, és alapvetően különbözik a későbbi előadásoktól.
Enyedi Éva, a társulat alapító tagja, színésznője és dramaturgja azt mondta a darabról: „A Népi Rablét egy vidéki lakodalom három napja összesűrítve alig egy órába. Kíméletlen szembesítés, látlelet kommentár nélkül, »egy levegőre«. Avagy hogyan spóroljuk meg több liter alkohol és számtalan doboz cigaretta árát. (Az esetleges házasulási szándékról való lemondás hasznáról nem is beszélve.) Tisztító szertartás, mely nyolc napon túl gyógyuló belső sérüléseket okozhat.”
A március elején rögzített előadás szereposztása szinte teljesen megegyezik az ősbemutatóéval – a felvétel erejéig újra csatlakozott a csapathoz Péterfy Bori, Deák Tamás helyett Gombai Szabolcs ugrott be, aki korábban néptánctanárként segítette a társulat munkáját. Az előadás szereplői: Bencze Sándor Qpa, Csatári Éva, Gombai Szabolcs, Enyedi Éva, Nagy-Abonyi Sarolta, Péterfy Bori, Pintér Béla és Thuróczy Szabolcs.
Április 11-én és 20-án a Jubileumi Beszélgetések című előadást tűzi online műsorára a társulat. Az előadást két évvel ezelőtt mutatták be a Fészek Művészklubban a társulat húszéves jubileuma alkalmából. Ez az online vetítés egyben az előadás búcsúja is, lekerül a repertoárról, így ezt már csak ebben a formában láthatja a közönség.
A Jubileumi Beszélgetések sok ponton idézi meg a Népi Rablétet, de rengeteg utalás van benne a társulat többi előadására is.
Pintér Béla egy nemrég közzétett videóüzenetben (lásd fent) elmondta, hogy eredetileg csak egy évadon keresztül szerették volna műsoron tartani, de annyira megszerette az előadást, hogy végül két évig játszották, és azt reméli, hogy az online tér lehetőséget biztosít arra, hogy minél többen láthassák még ezt az előadást, utoljára.
A darabot egy kicsit felfrissítették, új aktuálpolitikai és „járványügyi” motívumok is kerültek a közelmúltban rögzített verzióba. Az előadás szereplői: Bencze Sándor Qpa, Enyedi Éva, Friedenthal Zoltán, Kéménczy Antal, Pintér Béla, Roszik Hella, Stefanovics Angéla, Szabó Zoltán, Terhes Sándor és Thuróczy Szabolcs, írta és rendezte: Pintér Béla.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: