Élet+Stílus hvg.hu 2021. február. 12. 20:23

Visszakapta a számítógépeit Szász János

A rendezővel jogvitában álló alapítvány azt állítja, hogy Szász elsődleges feladata az orvostudományi dokumentáció biztosítása lett volna.

Visszakapta az összes telefonját és számítógépét Szász János és családja, miután a rendező átadta nekik a bangladesi sziámi ikrek szétválasztásáról készülő filmje nyersanyagát – számolt be az RTL Híradó. A rendező a csatornának adott nyilatkozatában azt írja, hogy az ügynek ezzel még nincs vége, és nem tudja, milyen további támadásokra számíthat.

Pénteken a hvg.hu írta meg, hogy Szász János otthonában házkutatást tartanak, az csak később derült ki, hogy az ügynek a bangladesi ikrek szétválasztásáról szóló filmhez lehet köze. A rendőrök számítógépeket, telefonokat foglaltak le.

Később a Budapesti Rendőr-főkapitányság azt közölte az RTL Klub Híradójával, hogy személyes adattal visszaélés, tiltott adatszerzés és információs rendszer vagy adat megsértése miatt nyomoz a rendőrség ismeretlen tettes ellen.

A műtétet szervező Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány azt állította: jogvitában állnak Szásszal, de nem jelentették fel, az ügyben a rendőrség nem jár el. A szervezet azt is közölte, hogy jogszerűen csak ők hozhatják nyilvánosságra a szétválasztásról készült felvételeket, és azt állították, hogy a gyerekek szülei kifejezetten megtiltották a rendezőnek a film nyersanyagának felhasználását. Az alapítvány többször is kérte azok átadását, sikertelenül, ezért terelték jogi útra az ügyet.

Pénteken az alapítvány az oldalán közölt az ügyről hét kérdést és hét választ, amit Pataki Gergely az Alapítvány alapítója írt alá. Pataki szerint nincs olyan dokumentumfilm, melyet Szász János vagy az általa képviselt vállalkozás csinált. "Ha esetleg készült volna, annak akkor a kiutazásunkat megelőzően megkötött szóbeli megállapodásunknak megfelelően részleges tulajdonjogára tartottunk volna igényt az ügy komplexitásából adódóan" - írja.

Az alapító azt is közölte, hogy Szász elsődleges feladata az orvostudományi dokumentáció biztosítása lett volna, "de például a műtétsorozat magyarországi szakaszáról készült felvételek jelentős részét a mai napig nem adta át nekünk. Szerinte ezek hiánya akadályozza azt, hogy a műtétsorozat alatt kifejlesztett és alkalmazott technikák tudományos publikációját."