Itthon hvg.hu 2021. február. 10. 09:52

Csókay András: Szász János lefilmezte az orvoscsoporton belüli feszültségeket is

A bangladesi sziámi ikreket szétválasztó orvoscsoport idegsebésze szerint olyasmit is rögzíthetett a pénteken rendőrségi eljárás alá vont Szász János kamerája, ami a műtétet szervező alapítványnak nem biztos, hogy jó reklámfilm. Az alapítvány sikeres műtétről számolt be, miközben a gyerekek haldokoltak - mondta Csókay András.

Nem érti a bangladesi sziámi ikreket szétválasztó orvoscsoport két tagja, mi vezethetett oda, hogy a rendőrség a múlt pénteken házkutatást tartott Szász János filmrendező otthonában, ahonnan egyebek mellett filmfelvételeket és elektronikai eszközöket vittek el. Csókay András, a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány és kuratóriumának volt elnöke és Hudák István, a Honvédkórház idegsebésze szerint a hatóságot félrevezethették. A két orvos az ATV Egyenes beszéd című műsorában beszélt az ügyről.

Hudák szerint nem igaz az a sajtóértesülés, hogy Szász és a szétválasztást végző orvosok között konfliktus alakult ki, a filmrendező a barátjuk, ugyanannak a csapatnak voltak a tagjai a beavatkozás során. Azt ugyanakkor elismerte, hogy az alapítvány és a rendező között régóta vita van a felvételek miatt.

Megszólalt Szász János a házkutatás után: Pontosan tudom, hogy ki az

A rendező szerint a rendőrök egy csomagtartónyi eszközüket foglalták le.

Csókay András azt mondta, hogy részben éppen ezek, a Szász munkája körüli „borzalmas viták” miatt mondott le az alapítvány kuratóriumának vezetéséről, majd távozott a szervezettől.

Szerinte az alapítvány kommunikációja félrecsúszott a szétválasztó műtétet követően, elsősorban azért, mert bár idegsebészeti beavatkozásról volt szó, az eredményekről nem az idegsebész szakemberek számoltak be. Csókay szerint az operáció 26 órájában és az azt követő 18 napban „borzalmas nagy szenvedés zajlott”, az alapítvány részéről pedig

sikeres műtétről számoltak be, miközben a gyerekek – valljuk be őszintén – haldokoltak”.

Mindebből Csókay elmondása szerint „rendkívül komoly nézeteltérések voltak” az orvoscsapaton belül, amit Szász János is érzékelt, és amit akár a készülő dokumentumfilmben is ábrázolhatott volna, mivel mindent rögzített, ami a műtét előtt, közben és után történt. „Nem biztos, hogy az alapítványnak érdeke a valóságnak a reális ábrázolása, beleértve a rengeteg szenvedést, sírást, és aztán persze örömöt. Nem biztos, hogy ez a jó reklámfilm” – magyarázta az idegsebész.

Csókay azt is mondta, nem érti, miért állítja az alapítvány, hogy nincsenek meg nála Szász felvételei, amikor a rendező maga adta át őket a szervezetet alapító Pataki Gergelynek még a Bangladesből való hazatérésük előtt. Az sem világos számára, hogyan állhat elő tulajdonjogi követeléssel az alapítvány, amikor a filmnek a producere is Szász. Megjegyezte: az alkotó orvosi szakvéleményt is kért, és a film későbbi bevételeinek felét felajánlotta az alapítványnak.

Hudák és Csókay is egyetértett abban, hogy – bár az alapítvány ennek ellenkezőjét állítja – a szétválasztott kislányok szülei beleegyeztek abba, hogy film készüljön az operációról. Csókay azt mondta, hogy a minap még rá is kérdezett erre náluk, a szülők pedig megerősítették, hogy nincs probléma. Hozzátette ugyanakkor, hogy Banglades „egy más világ, egész más kultúra, szegény, kiszolgáltatott emberek”.

Vita a háttérben

Pénteken a hvg.hu írta meg, hogy Szász János otthonában házkutatást tartanak, az csak később derült ki, hogy az ügynek a bangladesi ikrek szétválasztásáról szóló filmhez lehet köze.

Később a Budapesti Rendőr-főkapitányság azt közölte az RTL Klub Híradójával, hogy személyes adattal visszaélés, tiltott adatszerzés és információs rendszer vagy adat megsértése miatt nyomoz a rendőrség ismeretlen tettes ellen.

A műtétet szervező Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány azt állítja: jogvitában állnak Szásszal, de nem jelentették fel, az ügyben a rendőrség nem jár el. A szervezet azt is közölte, hogy jogszerűen csak ők hozhatják nyilvánosságra a szétválasztásról készült felvételeket, és azt állították, hogy a gyerekek szülei kifejezetten megtiltották a rendezőnek a film nyersanyagának felhasználását. Az alapítvány többször is kérte azok átadását, sikertelenül, ezért terelték jogi útra az ügyet.

Hirdetés