A régészek a genti székegyház új látogatóközpontjának építése előtti feltáráson bukkantak a csontokra.
Emberi csontokból készült falakra bukkantak régészek a genti Szent Bávó székesegyház alatt. A falak főként felnőttek lábszár- és combcsontjaiból készültek, a köztük lévő teret koponyákkal töltötték ki, amelyek közül többet darabokra törtek. A falak fölötti szinten teljes emberi csontvázakra bukkantak a régészek.
Ez azt jelenti, hogy a területet temetőként használták még az után is, hogy a falakat felhúzták – mondta Janiek De Gryse, a régészcsoport szóvivője. A régészek a genti székegyház új látogatóközpontjának építése előtti feltáráson bukkantak rá a ritka leletre.
"Ilyen jelenséggel nálunk még nem találkoztunk" – hangoztatta Janiek De Gryse. Máshol, például a párizsi katakombákban találtak már ilyen falakat. A csontok korát a régészek a 15. század második felére datálták.
Úgy véljük, hogy a falakat a 17. és a 18. században építették, de még kiterjedt kutatást kell végeznünk – mondta.
A régészeknek még arra a kérdésre is választ kell adniuk, hogy miért építették ezeket a falakat. A szakemberek szerint valószínűleg akkor húzhatták fel őket, amikor a temető egy részét megtisztították, azaz a sírokból kiemelték a csontokat, hogy új sírhelyeket létesítsenek.
Egy templom udvarának megtisztításakor a csontvázakat nem lehet csak úgy kidobni. Feltételezve, hogy a hívők a test feltámadásában hittek, akkor a csont nagyon fontos volt. Ezért épültek egykoron csontházak a városi temetők falainál – mondta de Gryse.