Élet+Stílus hvg.hu 2019. január. 18. 07:10

A diktatúrában a szex is az ellenállás része

A párkapcsolati árulásnak sok változata van, állítja Esther Perel, aki szerint, ha a felek hajlandóak beszélni róla, az olyan akut válsághelyzetből is rengeteget tanulhatnak, mint például a megcsalás.

Interjút készített a Magyar Narancs a belga származású amerikai pszichoterapeutával, Esther Perellel, akinek hűtlenségről szóló, Affér, avagy gondoljuk újra a hűtlenséget című könyve hamarosan magyarul is megjelenik.

Míg a megcsalás sok ember számára egy kapcsolat végét jelenti, és ez a válások leggyakoribb kiváltó oka is, Perel szerint fontos, hogy ne törekedjünk a párkapcsolati problémák leegyszerűsítésére. Ahogy minden más területen az életben, itt is számtalan különböző történet van, de akár a hasonlóakat is másképpen éljük meg.

Mindenkinek megvan az elképzelése arról, mit tudna megbocsátani, de kiderülhet, hogy a gyakorlatban egész másként viselkedik.

Perel különösen az amerikai közönségén érzékeli, hogy megkönnyebbülést okoz számukra, ha felhatalmazást kapnak a morlaizáláson és ítélkezésen túlmutató értékelésre.

A hűtlenség megítélése ugyanis valamennyire kultúrafüggő is. Az amerikaiak szerinte például sokkal pragmatikusabbak. Ehhez az is hozzátartozik, hogy tapasztalatai szerint nem tudnak mit kezdeni a bizonytalansággal, így ítélkezőbbek is: fekete-fehéren egyértelmű válaszokat keresnek a szexre és a kapcsolatokra is.

A protestáns Hollandiában ugyanakkor megköszönték Perelnek, hogy nem ítélkezik, a franciák szerint pedig a könyv első felét (ami ők az amerikai olvasóknak szóló elővigyázatossági utasításnak érzékeltek) elhagyhatta volna. “De nem okoz kevesebb fájdalmat egy megcsalás egy franciának, mint egy amerikainak, és a mítosz ellenére a franciák nem csalják meg a partnerüket gyakrabban, mint az amerikaiak.”

A tett hasonló, de máshogy élik meg az emberek az őket körülvevő kultúra hatására.

Ehhez képest megint más a helyzet az autoriter rendszerekben, amelyekben a hatalom ugyan szintén kontrollálni próbálta a szexet – a szexuális vágyakat viszont nem lehet így elfojtani. Perel szerint a fasiszta és kommunista diktatúrákban a szex gyakorlatilag az ellenállás terepévé vált. “Jártam Romániában, Jugoszláviában és a Szovjetunióban is a 70-es évek végén és a 80-as években, és hosszabb időt töltöttem Lengyelországban a 90-es évek legelején.”

Izgalmas volt megfigyelni a párkapcsolatok szerepét, a szexualitás megítélését és ezek átalakulását közvetlenül az után, hogy az elnyomó rendszer megszűnt.

Esther Perel már írt könyvet (Szeretkezés fogságban) az elkötelezett, monogám kapcsolaton belüli szexualitásról és ebben érintette a hűtlenség témáját is, TED-előadásai (pl. A vágy titka hosszútávú kapcsolatban) és podcastjai pedig különösen népszerűnek számítanak a tengeren innen és túl is.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.