Élet+Stílus T.S. 2018. április. 19. 19:42

A Maffia asztalhoz ül – és nem áll fel

A héten megnyílt madridi nemzetközi ExpoFranquicia franchise kiállítás egyik prominens résztvevője a La Mafia étteremlánc, amelyet éppen meg akarnak fosztani nevétől, holott az ezredforduló óta működik "Keresztapa-stílusban".

A teljes nevén is jól ismert és igen kedvelt Spanyolország szerte a La Mafia se sienta a la mesa, vagyis A Maffia asztalhoz ül elnevezésű olasz konyhát vivő étteremhálózat. 42 egység működik különböző városokban, amiből kettőt az eredeti alapítók visznek, míg a többi franchise-ban üzemel.

A La Mafia története 18 évre nyúlik vissza, amikor két barát, Javier Floristán és Pablo Mariñosa 2000-ben megnyitotta első éttermét Zaragozában. Előtte bejárták Sziciliát kedvenc filmjük, az Oscar-díjas A Keresztapa hatására. Azóta nemcsak Aragóniában, hanem az egész Ibériai-félszigeten sikeres lett olasz/mediterrán ételekre épülő étteremláncuk, és mindenhol ismert márkanevük.

tripadvisor.com

Az éttermekben felhasznált alapanyagok és a kínált borok jelentős részét Olaszországból hozzák be, eltekintve például az olívaolajtól, amelyből természetesen a spanyol forrásokat részesítik előnyben. A ma is Zaragozából, Javier Floristán vezérigazgató által irányított, 2002 óta franchise rendszerben működő étteremláncnak az ötödik legnépesebb spanyolországi városban van a központja, élelmiszerlaboratóriuma, konyhai feldolgozó és ellátó helyei.

A magas szintű és autentikus vendéglátás mellett elkötelezett La Mafia sikeresen vette "maffiásra" vendéglátóhelyei arculatát: egységeiben visszaköszönnek Francis Ford Coppola híres gengszterfilmjének rekvizitumai, standfotók, plakátok stb. Legyen az a Keresztapát, Don „Vito” Corleonét zseniálisan alakító Marlon Brando vagy a Michael Corleone szerepében tündöklő Al Pacino és a többi szereplő arcképe vagy a filmből vett jelenetek. A híres maffiózók történetére utaló kellék a szál vörös rózsa, ami visszaköszön a cégtáblákon, menükártyákon, a feliratozások, a filmzene, a személyzet öltözete, a berendezés is összhangban a Keresztapa világával.

Facebook

Elég komoly támadás is érte miatta a spanyolokat. A 18. éve használt márkanév, imidzse miatt az olasz konyha és a maffia fogalmának összemosásával vádolta meg a tulajdonosokat az Olasz Köztársaság kormánya, jogorvoslatért fordulva a luxemburgi székhelyű EU Törvényszékhez. Mindennek három éve, de mert a La Mafia jogi képviselője fellebbezést nyújtott be a kereset ellen, az eljárás elhúzódott. Döntés csak a közelmúltban, március közepén született az EU-s joghatóságnál: elutasította a fellebbezést, és határozatot hozott arról, hogy az Európai Unióban ne legyen bejegyezhető a La Mafia mint márkavédjegy. A döntés indoklása szerint a „maffia” szóelem a bűnszervezetre utal, az elkövetett bűncselekmények, gyilkosságok miatt mélyen negatív érzéseket vált ki, s manipulálja az olasz gasztronómia világszerte pozitív megítélését.  

tripadvisor.com

Hát, van véleményünk, de inkább nem kommentáljuk a "bölcs" ítéletet. Elég, ha a La Mafia se sienta a la mesa továbbra is cáfolja a felhozott érveket. Változatlanul arra hivatkozva, hogy a név és márkajel ötlete a vörös rózsával művészeti inspirációhoz, Mario Puzo A keresztapa című bűnügyi regényéhez és Coppola filmadaptációjához kötődik.

lamafia.es

 Egyelőre arról nincs hír, hogy a még hátralevő fellebbezési időben újabb ellenkeresetet nyújtanak-e be a luxemburgi EU Törvényszékhez. Mindenesetre nem tervezik a márkanév és jel megváltoztatását Spanyolország területén.

Csak mellesleg jegyezzük meg, hogy Brazíliában, az Iguacunál is ott egy La Mafia étterem, és Peru fővárosában, Limában is. S ha nem is La Mafia, de Don Corleone névvel Magyarországon és a világ számos országában, Guatemalában épp úgy, mint az ukrajnai kis magyar faluban Beregdédán (Dijda) is fellelhető pizzéria (pizza is) – bizonyára nem gondol senki se a maffiára, se arra, hogy éppen rombolja az olasz konyha tekintélyét, amikor a pizzákat majszolja...

A Keresztapa hatása pedig jól érzékelhető Szicília idegenforgalmának felfutásában, egyáltalán nem tartják dehonesztálónak a dolgot. Az egyik legfrekventáltabb turisztikai központban, Taorminában például nemhogy pizzériát, hanem kerámiastúdiót és boltot üzemeltet Don Corleone néven Antonio Forlin kerámiaművész.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.