Miért van az, hogy míg a férfiak akkor is beadják önéletrajzukat egy állásra, amikor „csak” 60%-ban felelnek meg a munkaadó által megfogalmazott elvárásoknak, addig a nők csak akkor szánják rá magukat a pályázásra, amikor maximálisan, 100%-ban megfelelnek a kiírásnak? Az önbizalom kétségkívül komolyan befolyásolja a karrierépítés sikerességét.
Tapasztalatok és felmérések is azt mutatják, hogy a nők hiába vannak tisztában azzal, hogy határozott fellépéssel előrébb tudnának lépni szakmailag is, jelentős részük szorong, ha kritikus helyzetbe kerül. Ez azt eredményezi, hogy egy állásinterjú vagy bértárgyalás során nem tudják határozottan képviselni érdekeiket. Egy amerikai felmérés kiderítette, hogy a férfiak négyszer bátrabban kérnek fizetésemelést, mint a nők.
A nők maximalisták, éppen ezért sokkal inkább ragaszkodnak a biztos, már meglévő pozíciójukhoz, nem mernek váltani, kevésbé kockáztatnak. Ezzel szemben a férfiak, ha elégedetlenek, sokkal bátrabban állnak neki új lehetőséget keresni. A Yale-en dolgozó Victoria Brescoll kutatása alapján az is kiderült, hogy hiába teljesítenek kiemelkedően a lányok, ennek ellenére az önértékelési problémáiknak köszönhetően csak a kisebb kihívást jelentő feladatköröket célozzák meg.
Sokan az önbizalommal kapcsolatos problémákat az önismeret hiányára vagy éppen a nagyon alacsony önértékelésre vezetik vissza. A külső visszajelzések, tapasztalatok mellett a saját magunkkal szembeni elvárások játszanak közre ennek kialakulásában. A megfelelés iránti vágyunk, a saját testképünk is szerepet kap ebben. A 2016 nyarán, több mint 17 ezer válaszadóval elkészült Activia InSync-kutatás eredményei szerint a magyar nők a nemzetközi átlagnál is szigorúbbak önmagukkal szemben. A megkérdezettek 80%-ára sokkal negatívabb hatást gyakorolnak saját magukkal szembeni társadalmi elvárások, mint bármely külső tényező. Leginkább az önkritika az, ami elveheti a bátorságot, a kezdeményezőkészséget.
Mit tehet egy nő, ha változtatni akar ezen?
A szakemberek szerint ebből az állapotból való kimozduláshoz sokszor elegendő egy önbizalom-növelő tréning vagy épp csak néhány tanács, melyek befolyásoló hatást gyakorolnak a munkára vagy magánéletünkre. Ezt támasztja alá az is, hogy a Jobline Női Karriernap szervezőcsapata által elkészített felmérésben részt vevő több mint 2200 nő 45,5%-a legszívesebben önbizalom-építéssel kapcsolatos programot választana, vagy önbizalomtréningre jelentkezne.
Erre az igényre reagált a rendezvény szervezőcsapata! A június 10-én negyedik alkalommal megrendezésre kerülő Jobline Női Karriernap programjai között több is foglalkozik a témával. Az ingyenes rendezvényen D. Tóth Kriszta „Önbizalom, szabadság a neved!” címmel tart előadást, Törköly Erika „Hogyan teremts énidőt” témával készül a látogatóknak, míg L. Stipkovits Erikát „Önbecsülés felsőfokon: A múlt helyett a jövőd építsd” címmel lép színpadra. Ha valaki személyre szabott tippeket szeretne, a „Personal branding és az önbizalom” tanácsadásra is beülhet.