Az ellátottság állítólag világszínvonalú, de az infarktuson átesett betegek fele nem szedi tartósan az életmentő gyógyszereket.
Hatalmas előrelépésekről és jelentősen javuló életesélyekről számoltak be a szívgyógyászat hazai és nemzetközi szaktekintélyei a Magyar Kardiológusok Társasága 60., jubileumi konferenciáján. A fő téma a két legtöbb tragédiáért felelős megbetegedés, a szívelégtelenség és a magas koleszterintszint, valamint a következményes koszorúérbetegség kezelése volt, amelyekben az elmúlt időszak áttörést hozott.
,,A szívelégtelenség egy nagyon rossz prognózisú megbetegedés, halálozási rátája vetekszik a daganatos megbetegedésekével, még ha ez kevésbé is tudatosul mind az orvosokban, mind pedig a betegekben” – mondta a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke. Tóth Kálmán hozzátette, hogy a közelmúltban fejeződött be egy nagy áttörést jelentő vizsgálat, melynek eredményeként talán hamarosan Magyarországon is elérhető lesz egy új gyógyszer, mely megfelelő indikációban, a legsúlyosabb, legtöbb panasszal rendelkező betegekben jelentősen javíthatja a tüneteket és a betegség túlélésének esélyeit.
,,A másik fontos terület a magas vérzsírszint csökkentésének kérdésköre, különösen olyan betegekben, akik már elszenvedtek szív-érrendszeri eseményt (szívinfarktus, stroke). Ezen a területen igazi áttörést hoztak a nemrégiben lezárult vizsgálatok. Az eddigi koleszterinszint-csökkentő terápiákkal ebben a betegcsoportban mintegy 30 százalékos kockázatcsökkenést tudtunk elérni, melyhez az új, havonta vagy kéthetente adott injekcióval újabb 20 százalék előny adódhat hozzá, s eddig soha nem tapasztaltan alacsony szintre lehet a koleszterint csökkenteni” — tette még hozzá az elnök.
Az is elhangzott, hogy bár az infarktusellátás az országban világszínvonalú, a páciensek tájékozatlansága és az együttműködés hiánya továbbra is rontja a helyzetet. Az egyéves halálozási adataink leginkább rosszabbak, mint a hasonlóan ellátott helyeken, mondjuk a skandináv államokban.
„Az infarktuson átesett betegek fele nem szedi tartósan az életmentő gyógyszereket. Ennek pedig nem feltétlenül anyagi oka van, hanem egyrészt a rengeteg téves információ, ami az interneten terjed például a statinokkal kapcsolatban, másrészt, hogy a kezelés nem úgy segít és javítja a beteg állapotát, hogy ő azt érzékelné, „pusztán” megvédi egy újabb infarktustól” – hangsúlyozta Becker Dávid, a társaság főtitkára.