"Egy olyan estét szeretnénk most, amit sosem fogtok elfelejteni" - ígérte a svéd, aki kiugrott messzeföldön híres nordic konyhájából és a budapesti Belvárosban landolt.
Van ennek már egy hete is, de az az este tényleg olyan lett, amit csak akkor lehetne elfelejteni, ha a "sosemet" már amúgy sem tudná felfogni gasztronauta hanyatló elméje. Pedig nem kezdett el visszafelé forogni a Föld tripla csavaros asztali szemfényvesztésektől, nem e világi alapanyagoktól, és legfőképpen a sokszor, sok helyütt szerepzavaros fine dining elvárásoktól, mi szerint a nagyérdeműnek minimum térdre, imára.Talán éppen ezért. Sőt, ezért.
A nem éppen száraz tények: a skandínáv konyha egyik emblematikus alakja, Daniel Berlin és csapata érkezett Budapestre, a Vigyázó Ferenc utcába, hogy felvezesse az 5.MÁD@MÁK hagyományos téli, kéthetes vacsorasorozat nyitóestéjén a február 14-ig elérhető, különleges menü fogásait a Mádi Kör válogatott borainak kíséretében.
Daniel Berlin - nomen est omen -, a Michelin csillagos Daniel Berlin Krog séfje. A Malmö közelében lévő pár száz lelkes Skåne Tranås nevű faluba lévő éttermének "bérelt" helye van a San Pellegrino top 100-as listáján. A The New York Times, az Independent, a Bonappetit, a Le Monde tudósításainak, értékeléseinek nyomán a világ minden tájáról érkeznek ide vendégek, hogy megkóstolhassák a séf kreációit. Feltéve, ha minimum fél évvel előbb sikerül asztalt foglalniuk a mindössze 25 férőhelyes étterembe. Mizsei János, a MÁK fiatal séfje tavaly tavasszal egy hónapot töltött Daniel Berlin konyháján. Mizsei 2013 augusztusában, 22 évesen lett konyhafőnők, a következő esztendőben az Év ifjú séftehetségének választották idehaza. Egy akkor készült interjúnkban a kérdésre, hogy kitől tanulna legszívesebben, azt válaszolta: "Főznék mindenkivel, akitől tanulhatok". Igazából végülis a skandínáv leckéket választotta, s a kurzus annyira jól sikerült, hogy nemcsak tanítómesterre, de barátra, olyan pályatársra lelt, aki örömmel fogadta el most a meghívást. Csapataikkal előbb borokat kóstoltak a mádi pincékben, aztán összeállt a menü.
12 tétel, amelynek valamennyi apró eleme bizonyítja, igenis igaz, hogy minden nép gasztronómiai története leolvasható az asztalról. Itt mindjárt kettőé is. Előljáróban érkezik a szárított homár rozsropogóssal, tarlórépával, a csirkemáj gesztenyével, roppanós algával, a mini lángosra ültetett, almával savanyított mangalica falat hideg tormával; "mellesleg" vaddisznótepertőkrémes Mákos kenyér. Kagyló ingerkedik zeller juiceval, sóska sorbettel, a szarvas tatár dióval, vízitormával sarkantyúlevelek alá bújik, a garnéla remekül kijön a kaporral és hajdinával.
Akárcsak a tőkehal az érlelt tojássárgájával, és a büszkén "viselt" turbolyaporral. Később a fürj a szederrel - a kicsi szárnyashoz fine dining-szemérmeseknek jó tanács is dukál:"ne féljenek használni a kezüket"! A mangalica karajhoz uborka, csicsóka simul, készségesen helyet szorítva a sült algának. A sültburgonyahab vörösáfonyával, mákkal remekel.
S akkor még szó sem esett azokról a percekről, amikor a világ egyik legegyszerűbb gyökérzöldségéről, a bármely falusi konyhakertek említésre se méltó zellerjéről kiderül, főszereplő lehet a színlapon. Bocs, a menükártyán. Szereposztása szerint magát alakítja. Ő a zeller, zeller, zeller Daniel Berlin rendezésében. A 8-10 órát bükkfán sült, fekete hamu alatt rejlő krémes, illatos zellerhús kikanalazva svédsajtos erőlevesbe kerül. A kéregből kenyérmorzsa gurul, a szárából zellerolaj serken.
Na, és persze a vége, tetszik tudni, a desszert. Mi sem egyszerűbb... Sült tojásfehérje (decenseknek: meringue), kecskejoghurt rozmaringos karamellel.
Összeért a föld és az ég, az erdő és a vízek. Szezonalitás, originális alapanyagok - innováció és kreatívitás. Ilyen egyszerű. Lehet, hogy ez lenne az a bizonyos skandínáv titok?
A különleges menü és a hozzá párosított exklúzív bortételek táblás házzal mennek, de Mizsei Jánost ismerve, biztosak lehetünk benne, hogy február 14-én nem fejeződik be ez a történet. Az északi fény még sokáig beragyogja a Vigyázó Ferenc utcát.
xxxx
Daniel Berlin @ MÁK & MÁD
Szárított homár, tarlórépa, rozs
Máj, fahéj, gesztenye
Lángos, hideg torma, savanyú sertés
Mont-Saint-Michel-i kagyló, zeller juice, sóska sorbet
Garnéla, kapor, alga, hajdina
Holdvölgy Vision
Szarvas, vízi torma, dió, sarkantyúlevél
Szent Tamás Száraz Szamorodni 2014
2014
Tőkehal, érlelt tojássárgája, quinoa
Budaházy Nyulászó Furmint 2015
Zeller, zeller, zeller
Fürj, szeder, hagyma
Demetervin Furmint 2009
Mangalica karaj, uborka, csicsóka, sült alga
Szepsy Úrágya 2015
Burgonya, vörösáfonya, mák
Sós tojásfehérje, rozmaring, kecskejoghurt
Orosz Gábor 6 puttonyos aszú 2002