Élet+Stílus T.S. 2016. december. 15. 17:56

A világ legjobb sajtjai

A spanyolországi gasztrofellegvárban, San Sebastianban rendezett 29. Sajt-világversenyen 31 ország 3021 sajtja vizsgázott egy 266 fős nemzetközi szakzsűri előtt. Végül 16 került a világranglistára, a legek legje nagy meglepetésre egy norvég kézműves manufaktúra terméke lett.

Egy kis norvégiai  településen, Tingvollban készítik azt a kéksajtot, amelyet a közelmúltban a Világ legjobb sajtjának választottak. A biogazdálkodást folytatóTingvollost négygenerációs családi vállalkozás egyúttal a The Champion of Champions, a Bajnokok bajnoka címet is elnyerte Kraftkar tehénsajtjával. Tekintve, hogy a boldog sajtmester, Gunnar Waagen a Kraftkarral egyúttal bezsebelte a sajtok sajtja készítőjének járó elismerést is, amire az elmondása szerint egyáltalán nem számított. A versenyen két „hazai nagypályás” spanyol sajtmárkát is sikerült megelőznie, a világ második és harmadik legjobb sajtjának választott Cremositos Del Zujart az Arteserenától és a Cala Blanct a Lacto Industrial Menorquinától. „Szólni sem tudok, ez egyszerűen fantasztikus, hogy egy kis családi vállalkozás, a Tingvollost lett a győztes” – nyilatkozta Waagen.

bt.no

A győztes norvég kéksajtot  készítő vállalkozás évente 20 tonna pasztörizált tehéntejhozammal rendelkezik a saját farmjáról. Az extrakrémes tejből előállított Kraftkart 12 hónapig érlelik. A krémessége mellett, enyhén szemcsés textúrája tűnik fel leginkább, ízleléskor legelsőre kissé édeskés karakterű, de fogyasztás kibontakozik sós ízhatása. 

Facebook

A Kraftkar frenetikus sikere aligha kérdőjelezhető meg, hiszen a döntést meghozó kóstoló zsűri 266 bírálóból állt, akiket 26 országból delegáltak, így bármilyen részrehajlás kizárt.

Ők választották ki a versenyre nevezett 3021 sajtból azt a 16-ot, amelyet a világon a legjobbaknak tartanak. A sajtkedvelők számára mindenképpen figyelmet érdemel, hogy a legtöbb, vagyis hét került ki Spanyolországból, míg kettő francia, a többi olasz, osztrák, belga, svájci, angol, ausztrál és norvég.

Ime a lista:

  1. Kraftkar (Norvégia), Tingvollost

2. Cremositos Del Zujar (Spanyolország), Arteserena

3. Cala Blanc (Spanyolország), Lacto Industrial Menorquina

4.Oveja Grazalemeña Emborrado (Spanyolország)

5. Gorgonzola PDO Dolce (Olaszország), Arrigoni Battista 

6. Erzherzog Johann (Ausztria), Obersteirische Molkerei

7. Flandrien Oud (Belgium), ID Fresh 

8. Selectum Semicurado Pimentón (Spanyolország), Grupo Ganaderos De Fuerteventura 

9. Cabra Payoya Curado En Manteca Iberica (Spanyolország), Quesos El Bosqueño 

10. Mont d’Or AOP (Franciaország), QST International

11. Le Gruyère AOP Antique Langruti (Svájc), Lustenberger & Dürst 

12. Fleuret (Franciaország), Le Chevrefeuille 

13. Cave-aged Goats’ (Egyesült Királyság) Ashley Chase Estate

14. Quesos “Silva Cordero” (Spanyolország), Quesos “Silva Cordero” 

15. Anthill (Ausztrália), Woodside Cheese Wrights 

16. Queso Curado Valdecabras (Spanyolország), Valdecabras   

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.